30 vite nga rivendosja e marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, Balla publikon videon nga vizita e ish-Sekretarit Amerikan në Tiranë

Sot shënohet 30-vjetori i rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike të Shqipërisë me SHBA, ku kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla e ka kujtuar këtë përmes një video nga vizita e ish-Sekretari Amerikan të Shtetit, James Baker, i cili vizitoi Tiranën, 100 ditë pasi u rivendosën marrëdhëniet Shqipëri-SHBA më 15 mars 1991.

Balla shkruan se sot është dita t’i shprehim mirënjohjen popullit të SHBA dhe të gjitha qeverive amerikane në këto 30 vite për politikën e tyre konstante në mbështetje të rrugës europiane të Shqipërisë, forcimit të shtetit ligjor dhe promovimit te vlerave të lirisë e demokracisë ndërsa thekson se deklarata e Baker “Ne jemi me ju, ju jeni me ne”, është vërtetimi i marrëdhënieve sot.

“15 Mars 1991, Shqipëria rivendoste marrëdhëniet diplomatike me SHBA. 100 ditë më pas Sekretari Amerikan i Shtetit James Baker vizitonte Tiranën ku ju rezervua një pritje e shprehjes kuptimplotë të respektit dhe aleancës sonë me SHBA, të cilën Sekretari Baker do ta përkufizonte:“NE JEMI ME JU, JU JENI ME NE”.

Sot është dita t’i shprehim mirënjohjen popullit të SHBA dhe të gjitha qeverive amerikane në këto 30 vite për politikën e tyre konstante në mbështetje të rrugës europiane të Shqipërisë, forcimit të shtetit ligjor dhe promovimit te vlerave të lirisë e demokracisë.

Pa mbështetjen e SHBA Reforma në Drejtësi nuk do të ishte sot në këtë stad të implementimit të saj dhe se rezultatet e deritanishme janë tejet pozitive. Kundërshtarët e Reformës në Drejtësi e gjejnë përgjigjen në fjalën e mbajtur nga Sekretari Baker në Kuvendin e Shqipërisë më 22 Qershor 1991: “Ashtu siç nuk ka më kthim mbrapa në rrugën e Shqipërisë së re, nuk ka vend përgjatë asaj rruge për dhunën, nuk ka vend për kërcënimin dhe nuk ka vend për përdorimin e forcës”, shkruan Balla.

 


Lajmi kryesor:

30 vite nga rivendosja e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri, Kim: Ne jemi me ju dhe ju jeni me ne! Basha: Bashkë që dekada e re të jetë e konsolidimit të demokracisë


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rënia e rasteve me Covid-19 dhe vaksinimi, a duhet të hiqet ora policore?×

Lajmi i fundit

John

Operacioni anti-drogë në Durrës, kush janë 2 të rinjtë e arrestuar që 'bën të fortin' me Policinë (EMRAT)