Elbasan- '300 mijë lekë në dorë ose të gjobitëm'/Zbardhet si nisi debati që përfundoi me sherr mes pronarit të lokalit dhe Inspektorëve

ELBASAN- Elton Kila alias Kastriot Kile, një i pandehur për akuzën e “Pastrimit të produkteve të veprës penale” dhe me masë sigurimi “detyrim paraqitje” në policinë Elbasan, ka dhunuar në zyrën e tij, kryeinspektorin shëndetësor, Hektor Musaraj. Kila kishte vetëm dy javë që është marrë i pandehur nga prokurori Bledar Mustafaraj dhe çështja e tij ka kaluar për gjykim.

Por hetimi për pastrim parash, nuk ka sjellë asnjë pengesë për Elton Kila, i cili edhe pse kishte një çështje të hapur në prokurorinë e Elbasanit, ka dhunuar në zyrën e tij kryeinspektorin e duhanit në qarkut e Elbasanit Hektor Musaraj. Pas dhunimit që i ka bërë këtij të fundit, mësohet se Kila është larguar dhe ka shkuar në ambientet e policisë së Elbasanit ku ka depozituar dhe një kallëzim penal për Hektor Musaraj, dhe dy inspektorët Ardian Muça dhe Esida Mile. Kjo pasi sipas Elton Kila, tre zyrtarët shtetërorë janë paraqitur në biznesin e tij “bar-kafe” për të ushtruar kontroll për pirjen e duhanit.

Kila pretendon se në këmbim të mosvënies së gjobës prej 3 milion lekë të vjetra, inspektorët kanë kërkuar 300 mijë lekë të vjetra ryshfet dhe i kanë lënë kohë disa ditë që kjo shumë të paguhej prej tij. Në kallëzimin e tij depozituar në polici, në kushtet kur ai nuk ka pranuar të japë ryshfetin 300 mijë lekë të vjetra, dy inspektorë të shëndetit publik në Elbasan kanë shkuar sërish në biznesin e tij dhe kanë kryer një kontroll të dytë, duke vendosur dhe masën administrative prej 3 milion lekë të vjetra. Një gjë e tillë është kryer në 11 nëntor 2019. Nisur nga kjo situatë, Kila pasi është njohur me këtë masë administrative, ka kërkuar të takojë kryeinspektorin e shëndetit në Elbasan Hektor Musaraj, ku dhe ka ushtruar dhunë fizike mbi këtë të fundit dhe inspektorin Ardian Muça.

Si pasojë e sulmit fizik Ardian Muça është dërguar me urgjencë në spital, ndërsa kryeinspektori ka shkuar në polici për të bërë denoncimin. Pas kësaj policia ka arrestuar Kilë për akuzën e “Goditjes për shkak të detyrës” ndërkohë ka nisur një hetim në gjendje të lirë për akuzën e korrupsionit ndaj tre zyrtarëve Hektor Musaraj, Ardian Muça dhe Esida Mile. Kujtojmë që Kila momentalisht është I pandehur për akuzën e “Pastrimit të parave”, pasi për llogari të një hetimi tjetër, prokuroria e Elbasanit ka sekuestruar një pasuri kapitale prej 710 milion lekë të vjetra në emër të Elton Kila dhe familjarëve të tij.

Pronari i lokalit, Elton Kila

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lafsha: 24/11/2019 19:21

  30 vjet harbutëri bajgash, bajga fshatarë gjoja biznesmenë apo fshatarë të thjeshte lopesh, dhe nga ana tjetër bajga inspektorë fshatarë!

  Përgjigju
  • Genti: 25/11/2019 01:20

   Pse ti qe shkruan cfare grupi shoqeror perfaqeson an e thuaj ta dime?! Por behu burre dhe trego mbiemrin se pastaj ta them une.

 • xXx: 24/11/2019 06:39

  Ore Tori ca ben keshtu...Te te qelloj dhe ky legeni...

  Përgjigju
  • Xxx: 24/11/2019 20:41

   Po ti qe je kaq i forte hajde nje here te perballesh

 • Mili: 23/11/2019 22:34

  Shyqyr që nuk ishine turiste. Dhe ky si kokdhjeri vlonjatë, kokdhjeri elbasanas

  Përgjigju
  • Latif: 24/11/2019 12:16

   Po, te gjithe kokdhjera qe nuk i japin kafet Hektornavet, ky i paska dhane kafe me nje derr bishti sic e paska meritu, te lumshin duart

 • Sondazhi i ditës:

  Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Tajlandë/ Ish-polici qëllon me armë zjarri në një kopsht, 31 të vrarë, mes tyre edhe fëmijë dhe më pas vret veten

Tajlandë/ Ish-polici qëllon me armë zjarri në një kopsht, 31 të vrarë, mes tyre edhe fëmijë dhe më pas vret veten