35 familje të ngujuara në Lezhë, pajtuesi i gjaqeve Pjetër Gjoka tregon për Report Tv historitë e errëta të gjakmarrjes

LEZHË- Edhe pse duhet të ishte një monument i traditës, disa dogma të Kanunit kanë mbetur ende gjallë, duke shkaktuar plagë sociale. Kështu thotë Pjetër Gjoka, i cili prej 30 vitesh ushtron misionin si pajtues gjaqesh. Duke folur specifikisht për Lezhën, ai tha se zakonisht historitë e gjakmarrjes janë të importuara nga zonat verilindore.

"Lezha është e preferuar për banim dhe ka vërshim të zonës verilindore drejt qytetit të Lezhës. Kanë ndodh vrasje ne na e shton këtë problem këta që vijnë që vijnë fill sa ndodh gjëma atje ku ndodh nga Dibra, Malësia e Madhe e shohin Lezhën si strehe, ajo që është t’u çudit kemi 3 raste vijnë të dyja palët i ngujuari dhe familja e vrasësit dy palët këtu, është problem ngujimit rrinë fshehur përpiqemi të ndërmjetësojmë me besë dhe cak", tregon ai.

Aktualisht janë 35 familje të ngujuara në qarkun e Lezhës, për shkak të frikës nga gjakmarrja. Gjoka përmend 4 raste specifike, ku personat që kanë kryer krimin, pas vuajtjes së dënimit qëndrojnë të ngujuar bashkë me anëtarët e tjerë të familjes.

“Kemi 4 familje në Shkëmb të Kuq, Grykë Zezë, një Lezhë në qytet në lagjen ish-SMT këto 4 raste kemi 4 doracët, familje të ngujuara dhe vetë doraci, i kemi të 4 brenda sot, ç'të them pa besë pa nor". Në gjithë qarkun janë 35 familje të ngujuara këto të 4 që përmendura janë të ngujuara egër kemi një kontingjent që marrin besë me cak për 6 apo 3 muaj, kemi filluar me hap pak dritë jeshile, por këto 4 që përmenda janë të ngujuar në mënyrën më klasike. Ka dy vite që kemi nxjerr fëmijët nga ngujimi, nuk ka fëmijë të ngujuar në Lezhë", tregon ai.

Pjesa më e madhe e familjeve mbeten në izolim dhe varfëri, ndërsa i përket shkaqeve janë kryesisht konfliktet e pronësisë ato që kanë çuar në vrasje.

"Si shkaqe të këtyre krimeve janë varfëria dhe gjendja ekonomike e dobët. Ndërsa një tjetër shkak po kaq kryesor janë rreth 60 për qind të gjitha krimeve ndodhin në qarkun e Lezhës ndodhin për pronën, sepse çështja e pronës është kaos i vërtete", shprehet Gjoka për Report Tv.  

Pjetër Gjoka shprehet se në 30 vite punë ka arritur të pajtojë dhe të nxjerrë nga konflikti 16 familje.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • hektor: 21/11/2021 14:09

  Perse nuk ngujoheshin ne kohen e Enverit keta shpellare....

  Përgjigju
  • Agjenti: 21/11/2021 15:20

   Ti kthente kembet nga dielli me fis xhaxhi sbente njeri terrc.

 • Scutari: 20/11/2021 23:35

  Nuk jane 35 familje te ngujuara ne Qarkun Lezhe!! Ne hasmeri mund te jete nje numer i tille por te ngujuar as qe behet fjale! I ngaterroke do pune o Pjeter!

  Përgjigju
 • Flori: 20/11/2021 21:58

  Respekte per ndermjetesimin qe beni..duhet te kete hapesire me shume per ju neper media ne menyre qe ky fenomen i ngujimit te marre fund sidomos persa i perket femijeve..zoti u dhente durim ne misionin qe po coni perpara per te pajtuar sa me shume familje

  Përgjigju
 • Aaa: 20/11/2021 21:46

  Doraci?! Dorasi,shprehja e drejtë! Verilindore. Mirditorë,shkurt e shqip!

  Përgjigju
  • Prenga: 20/11/2021 23:35

   @ Aaa MOs I jep gojes Sikur I jep b••••• Ku po e nigjon Mirditen

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Luajti me klubet e mëdha të Europës, Bojan Krkic lë futbollin në moshën 32-vjeçare

Luajti me klubet e mëdha të Europës, Bojan Krkic lë futbollin në moshën 32-vjeçare