361 të infektuar dhe 7 viktima në 24 orët e fundit! 12 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! 6,806 raste aktive me COVID! Shërohen 1,090 të tjerë

361 të infektuar dhe 7 viktima në 24 orët e fundit! 12 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! 6,806 raste aktive me COVID! Shërohen 1,090 të tjerë

Foto ilustruese

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë 361 raste të reja me koronavirus nga 2,478 testime të kryera. Fatkeqësisht 7 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë këtyre 24 orëve. Më konkretisht bëhet fjalë për një qytetar nga Durrësi 61 vjeç, tre qytetarë nga Tirana 68-77 vjeç, një qytetar nga Elbasani 71 vjeç, një qytetar nga Kuçova 76 vjeç dhe një qyetetar nga Korça 79 vjeç. 

Ministria e Shëndetësisë teksa apelon qytetarët të vaksinohen, njofton se në spitalet COVID po marrin trajtim 92 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,090 persona duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 259,065 prej fillimit të pandemisë. Aktualisht në të gjithë vendin janë 6,806 raste aktive me COVID.

Sa i përket infektimeve në 24 orët e fundit, rastet e reja u regjistruan në këto bashki; 144 në Tiranë, 25 në Sarandë, 17 në Vlorë, 16 në Berat, 14 në Fier, 13 në Elbasan, 9 në Shkodër, Lushnje, 7 në Durrës, Delvinë, Korçë, 6 në Kamëz, Gjirokastër, 5 në Rroskovec, Mallakastër, Këlcyrë, Tepelenë, 4 në Krujë, Patos, Himarë, Memaliaj, 3 në Lezhë, Mirditë, Kavajë, Skrapar, Prrenjas, 2 në Vau i Dejës, Pukë, Fushë Arrëz, Tropojë, Kurbin, Vorë, Libohovë, Devoll, Peqin, 1 në Malësi e Madhe, Kukës, Has, Dibër, Selenivë, Konispol, Dropull, Pogradec, Poliçan, Cërrik, Gramsh, Librazhd.

Statistika (16 Shkurt 2022) 
Raste të reja ditore          361
Të shëruar në 24 orë       1,090
Të shtruar në spitale       92
Humbje jete në 24 orë    7
Testime ditore                 2,478 

Testime totale                1,719,796
Raste pozitive                 269,301
Raste të shëruara           259,065
Raste Aktive                    6,806
Humbje jete                     3,430 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë             2,301
Fier                  982
Gjirokastër     439
Vlorë               601
Elbasan           560
Berat                491
Shkodër           423
Lezhë               348
Durrës              243
Korçë               196
Kukës               179
Dibër                43

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Një epokë e re e luftës globale