39-vjeçarja vdes në spital 
mjekët s'njoftojnë policinë

39-vjeçarja vdes në spital <br />mjekët s'njoftojnë policinë
TIRANE- Një 39-vjeçare ka gjetur vdekjen në maternitetin "Mbretëresha Geraldinë", mjekët nuk njoftojnë policinë. Ngjarja rëndohet edhe më tej, kur familjarët e viktimës janë lejuar që të marrin kufomën nga spitali pa iu nënshtruar autopsisë.

Ëngjëllueshe Stafa ka humbur jetën pasi i është nënshtruar një ndërhyrje kirurgjikale për problemet në mitër.
 
Dyshohet se 39-vjeçarja po trajtohej në një klinikë private pasi prej muajsh vuante nga një infeskion në mitër.
 
Më pas është vendosur që Ëngjëllushe Stafa të bënte ndërhyrje kirugjikale për të hequr mitrën.

Mjekët i kishin thënë më herët Ëngjëllushe Stafës dhe familjarëve të saj se kishte infeksion të rëndë në mitër dhe duhej patjetër që të hiqej mitra.
 
Për këtë arsyje është vendosur që të bëhej ndërhyrja kirugjikale në datën 24 maj.
 
Kur operacioni për heqjen e mitrës ishte në përfundim, Ëngjëllueshe Stafa pati komplikacione në zemër dhe gjeti vdekje.
 
Familjarët e saj e dinin që ishte në gjendje të rëndë dhe duke qënë se nuk kishtë ankesa ndaj mjekëve e kanë marrë trupin nga morgu pa iu nënshtruar autopsisë.
 
Pikërisht për këtë aryje 3 mjekë të Maternitetit Mbretërsha Geraldinë akuzohen për kallëzim krimi, pasi në cdo rast vdekje duhet të lajmërojnë policinë.
 
Mjekët Z.D, V.T e B.N janë shprehur se nuk e kanë lajmëruar Policinë, pasi familjarët nuk kishin pretendime dhe e lajuan që të merrej trupi. 

Njoftimi i policisë:
Më datë 24.05.2017, policia i referoi materialet në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për shtetasit B.N, Z.D e V.T, vjeç 44, 50 e 61, banues në Tiranë, drejtor i një institucioni Gjinekologjik privat dhe mjek anestezist, pasi dyshohet se ka gjetur vdekjen shtetasja E.S, vjeç 39, banuese në Tiranë, të cilët nuk kanë njoftuar në kohë organet kompetente dhe kanë lejuar që të merrej kufoma nga të afërmit, pa iu nënshtruar ekzaminimeve në morg. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Debati në PD, a duhet të kenë kandidatë në 61 bashki më 14 maj?×

Lajmi i fundit

Publikohen emrat e kandidatëve për 6 bashkitë e Fierit, PS u beson 4 prej kryebashkiakëve aktualë

Publikohen emrat e kandidatëve për 6 bashkitë e Fierit, PS u beson 4 prej kryebashkiakëve aktualë