4 mënyra si të parandaloni puçrrat në ballë një herë e përgjithmonë

4 mënyra si të parandaloni puçrrat në ballë një herë e përgjithmonë

Sipas ekspertëve, është e rëndësishme të mbani mend se faktorë të ndryshëm luajnë një rol në zhvillimin e akneve, thotë Dr. Snehal Amin, MD , dermatolog i certifikuar nga bordi në MDCS Dermatology përfshirë edhe njollat ​​e ballit. Fajtorët e zakonshëm përfshijnë gjenetikën, bakteret, hormonet dhe inflamacionin , shpjegon ai. Por kur bëhet fjalë për zonën e ballit, Amin thotë se vaji i tepërt ka të ngjarë të jetë shkaku: gjëndrat dhjamore, të cilat prodhojnë sebum yndyror , gjenden me densitet të lartë në lëkurën e kokës dhe ballin, duke e bërë ballin një nga pjesët më të yndyrshme të fytyrës.

‘Puçrrat e lidhura me vajrat në lëkurë zakonisht shfaqen në zonën e T , [përfshirë] ballin," thotë Dr. Shari Sperling.  Aknet hormonale, nga ana tjetër, zakonisht shihen në nofullën dhe mjekrën.

Meqenëse shkaku është prodhimi i tepërt i vajit, ja çfarë thonë profesionistët se si të hiqni qafe puçrrat në ballë dhe t'i ndaloni ato të ndodhin.

1. Lani fytyrën dhe ndërroni rregullisht këllëfët dhe peshqirët (Higjena)

Aknet e ballit nuk po ndodhin vetëm për shkak të vajit që lëkura juaj prodhon natyrshëm, faktorët e jashtëm mund të kontribuojnë gjithashtu në akumulimin. Dhe ato mund të shkaktohen nga gjërat me të cilat lëkura e ballit tuaj bie në kontakt gjatë gjithë ditës, të tilla si duart tuaja ose sendet e palara. Kështu, Sperling inkurajon fuqimisht të gjithë të ndalojnë së prekuri fytyrën, pasi kjo mund të transferojë bakteret në sipërfaqe.Ndërroni rregullisht këllëfët e jastëkëve, peshqirët e fytyrës dhe madje edhe kapelet. Kjo është gjithmonë e rëndësishme, por veçanërisht nëse djersiteni shpesh  pasi djersa mund të kontribuojë në më shumë acarime.

2. Kini kujdes në produktet që zgjidhni për flokët

Ndërsa ju mund të mos aplikoni produkte flokësh drejtpërdrejt në fytyrën tuaj, ato mund të ndikojnë përsëri në të. Dermatologët thonë se përdorimi i kremrave të trashë për flokë, apo edhe larja e rrallë e flokëve, mund të bllokojë poret tuaja .

3. Zgjidhni një kujdes të butë dhe të lehtë për lëkurën

Ashtu si produktet e flokëve, produktet për kujdesin e lëkurës që po përdorni mund të çojnë në irritime. Nëse keni lëkurë mikse, sugjerohet që të shmangni përdorimin e vajit të fytyrës ose kremrave të trasha edhe nëse ato nuk aplikohen në ballin tuaj. Dhe sigurohuni që të hiqni çdo përbërës komedogjen, si gjalpi i kakaos, gjalpi i mangos etj.

4. Qëndroni të hidratuar

Aplikoni një hidratues dy herë në ditë për t'u siguruar që çehrja juaj të mbetet e hidratuar dhe e fortë ndërsa shërohet nga irritimi.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Ndërpritet finalja e Conference League, kapiteni i Fiorentinës goditet nga tifozët (VIDEO)

Ndërpritet finalja e Conference League, kapiteni i Fiorentinës goditet nga tifozët (VIDEO)