5 bimë që do të bëjnë çdo dhomë në shtëpinë tuaj të ketë aromë të këndshme

5 bimë që do të bëjnë çdo dhomë në shtëpinë tuaj të ketë aromë të këndshme

Pasja e një shtëpie me aromë të mirë dhe të këndshme mund të bëhet edhe në mënyrë natyrale pa pasur nevojë të shpenzoni për aromatizues, shumica e të cilave përmbajnë kimikate. Për të bërë këtë gjë mund të përdorni lulet natyralë, që përveç zbukurimit dhe ngjyrave që sjellin në shtëpi, do të ndihmojnë edhe në aromatizimin e saj në mënyrë natyrale. Ja 5 nga lulet që duhet të përdorni

1-Barbaroza ka aromë të theksuar dhe shumë të mirë. Në lidhje me kujdesin për to sigurohuni që ta vendosni në një ambient me dritë dhe t'i ujisni vazhdimisht.

2-Jasemini ka një aromë të ëmbël. Përveç luleve të tyre të bukura të bardha, kjo bimë ka një aromë të këndshme të ëmbël, e cila vihet re veçanërisht gjatë natës. Jasemini rritet më shpejt kur ekspozohet ndaj rrezeve të diellit, por mos e ujisni shumë shpesh.

3-Lulja e mentes është aromatike jo vetëm për gatimet por edhe për ambientin e shtëpisë.

4-Gardenia ka një aromë të ëmbël dhe një pamje të bukur. Gardeniat janë një nga bimët më aromatike dhe me lule të mrekullueshme të bardha.

5-Lavandër (Livando)me një aromë të theksuar por shumë të këndshme. Edhe pse kjo nuk është një bimë shtëpie shumë e zakonshme, rritja e livandës në shtëpi mund t'ju sjellë shumë përfitime. Lulet e saj vjollcë duken të mrekullueshme dhe aroma që i jep shtëpisë tuaj është  fantastike

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Fshati mes agrumeve, Lukova ndër destinacionet më të preferuara në bregdetin jonian! Çmime më të lira se Saranda dhe Himara

Fshati mes agrumeve, Lukova ndër destinacionet më të preferuara në bregdetin jonian! Çmime më të lira se Saranda dhe Himara