5 MAJI/ Në Akademinë e Sigurisë përurohet Memoriali i Dëshmorëve të Policisë! Nano: Vepër që i shtohet kujtesës kombëtare, nderim 225 të rënëve! Ministri: Kujdesemi për fëmijët e tyre

Ata që na deshën aq shumë sa dhanë dhe jetën e tyre. E ndjej veten tepër të përmbushur duke qenë pjesë e kësaj familje të madhe. Në kuadër të 5 Majit, Ditës së Dëshmorëve të Atdheut, për të përkujtuar dhe vlerësuar aktin sublim të punonjësve të Policisë, të rënë në krye e për shkak të detyrës, në Akademinë e Sigurisë mbahet ceremonia përkujtimore, pranë Memorialit të ri të Dëshmorëve të Policisë.

Aktiviteti zhvillohet te Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit. Gledis Nano, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit tha se me këtë memorial vendit i shtohet edhe një tjetër vepër kujtesës kombëtare.

I pranishëm në ceremoni ishte kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Bashkia ka dhënë kontributin e saj për financimin e kësaj vepre.

“Dikush vesh uniformën me stemën e policisë. Janë disa punë që janë në frontin e së keqes. Dhe për këta rojtarë të së mirës që dhanë jetën e tyre me vjen shumë mirë që bashkia e dha kontributin e saj. Ne duhet të jemi mirënjohës dhe krenarë për ta”, tha Veliaj.

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, tha se Qeveria kujdes për të gjithë familjarët e të rënëve. 

“Të gjithë dëshmorët, nëse kanë rënë në luftë apo në kohë paqeje, kanë një gjë të përbashkët: e deshën Atdheun më shumë se jetën e tyre. Ata dhanë jetën për ta bërë Shqipërinë, Atdheun tonë, një vend më të sigurt. Ne zgjodhëm 5 Majin për tu përulur edhe një herë përpara veprës së këtyre 225 dëshmorëve të Atdheut, pjesë e trupës së policisë së shtetit. Ne, në shenjë mirënjohjeje, kemi garantuar pagë për çdo fëmijë nën moshën 18-vjeç të një dëshmorë të atdheut, shkollim deri në nivelin master. Dhe duke i garantuar një punë pasi të ketë mbaruar shkollën dhe pasi të ketë mbushur moshën nëse nuk do të ketë dëshirë të vazhdojë shkollën”, ka thënë Çuçi.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nuja hajdut kufiri dr: 05/05/2022 13:46

  O Gledis po me korrupsionin ne kufi dhe krimin ekonomik qe po mbyt vendin çdo besh apo si gjithe te tjeret do marresh leket dhe pas teje u befte hataja. Denoncimet i ke ne tavoline bashke me dosjet por edhe ti si vemje identik si paraardhesi jot zgjodhe leket. Ishalla thuaj e di dhe yuri kim.

  Përgjigju
 • Drini: 05/05/2022 12:41

  Zoti minister, ke te fala nga Dritan Dajti. Hipokrit !

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Basketboll femra/ Tirana mund Flamurtarin në finalen e parë

Basketboll femra/ Tirana mund Flamurtarin në finalen e parë