5 të riatdhesuarit nga Siria nën monitorim 'non stop' nga policë në Konvaleshencë! Përfundojnë fazën e parë të trajtimit me psikologë, nisin seanca e intervistimit

DURRËS- Floresha Rasha me fëmijët e saj  Amar, Emel dhe Hatixhe Rasha si dhe Endri Dumani vazhdojnë të trajtohen për rehabilitim në shtëpinë e pushimit të ushtarakëve të Ministrisë së Mbrojtjes, në Konvaleshencë të Durrësit. Gazetari i Report Tv, Artur Korriku raporton se në Konvaleshëncë është edhe nëna e Endri Dumanit në mbështetje të djalit të saj, edhe pse nuk ka qenë në Siri. Të riatdhesuarit ndodhen aty që nga muaji tetor, periudhë në të cilën u rikthyen në atdhe.

Report Tv mëson se në dispozicion të ruajtjes së tyre janë angazhuar 3 policë të rendit, 3 agjentë krimesh dhe 3 efektivë të policisë ushtarake të ndarë 3 për çdo turn. Ruajtja bëhet non stop 24 orë.

Për çdo ditë ata trajtohen nga një ekip psikologësh nga Tirana. Ndërkohë që është mbajtur nën kontroll gjendja e tyre shëndetësore përsa i përket testimeve të COVID-19 ashtu dhe të parametrave të tjerë shëndetësorë. Floresha Rasha, e cila ka mbetur e plagosur nga lufta në Siri ka pasur përmirësime të dukshme. Sipas burimeve, ka përfunduar faza e parë e trajtimit psikologjik që kishte të bënte me largimin e panikut nga gjendja e luftës që ata kishin përjetuar. Ndërkohë kanë nisur edhe seancat e intervistimit të tyre (kryesisht gruas) nga ana e policisë gjyqësore dhe agjentëve specialë.

Floresha Rasha

Burimi bën me dije se ata falen për çdo ditë në mjediset që janë vënë në dispozicion të tyre. Sipas tyre, terapia e rehabilitimit të tyre do të jetë e gjatë dhe ajo do të vijojë.  

Më 26 tetor u përmbyll me sukses operacioni për kthimin e 4 fëmijëve, Amar Rasha, Emel Rasha dhe Hatixhe Rasha dhe nëna e tyre Floresha Rasha (e plagosur në Siri) dhe të Endri Dumanit. Në kamp vijon të jetë motra e Endrit, Eva, ku sipas burimeve ajo është fshehur sepse nuk ka dashur që të rikthehet.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital