5 të vrarë dhe 26 të plagosur në Ekuador! Autoritetet: Shpërthimi me tritol në Guayaquil ndodhi prej bandave kriminale

5 të vrarë dhe 26 të plagosur në Ekuador! Autoritetet: Shpërthimi me tritol në Guayaquil ndodhi prej bandave kriminale

Ekuadori

Një shpërthim me tritol në qytetin port të Guayaquil në Ekuador ka shkaktuar vdekjen e 5 personave ndërsa 26 të tjerë janë plagosur. Autoritetet thonë se në këtë ka gisht krimi i organizuar. Ministri i Brendshëm i Ekuadorit tha se ishte një "shpallje lufte" nga bandat kriminale kundër qeverisë.

Guayaquil, i cili përdoret si një rrugë kontrabande kokaine nga Peruja dhe Kolumbia fqinje, ka parë një rritje të vrasjeve dhe krimeve të lidhura me bandat kohët e fundit.

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në Guayaquil, qyteti më i populluar i Ekuadorit dhe një qendër e rëndësishme tregtare. Kjo është emergjenca e katërt që shpallet në Ekuador që nga tetori për shkak të bandave që “paralajmërojnë” qeverinë.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Menaxhimit të Rrezikut dhe Emergjencave, tetë shtëpi dhe dy makina u shkatërruan në shpërthimin e mëngjesit të hershëm. Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë pjesën e përparme të shtëpive të grisura dhe makinat e lyera me gjak me xhamat e tyre.

Në një konferencë shtypi, zyrtarët thanë se sulmi ishte drejtuar ndaj dy burrave, të cilët përdorin pseudonimet e Cucaracha dhe Junior dhe janë të lidhur me Los Tiguerones, një nga bandat kryesore të krimit në Ekuador.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Situata Covid-19 në vend/42 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Situata Covid-19 në vend/42 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orët e fundit