6 gjoba në 24 orët e fundit, Task Forca për COVID-in: Zero toleranca për bar kafet dhe restorantet

6 gjoba në 24 orët e fundit, Task Forca për COVID-in: Zero toleranca për bar kafet dhe restorantet

Në 24 orët e fundit nga task forca e ngritur për anti-COVID-in në lidhje me zbatimin e masave mbrojtëse janë bërë 1617 inspektime nga ku rezultoi se 6 subjekte ishin në shkelje. Ndaj tyre, Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës: Inspektoratin e Punës, AKU dhe policinë e shtetit vendosën 4 gjoba. Këto subjekte ishin bar-kafe dhe restorante, ndërsa dy subjekteve të tjera u janë pezulluar aktivitetet.

Këto masa administrative me gjobë u vendosën në qytet Berat, Diber, Elbasan, Tiranë, Korçë.

Ndërkohë që prej fillimit të pandemisë, Task Forca e ngritur për anti-COVID-in, ka vendosur gjithsej 380 gjoba, ndërsa në total janë kryer 102.938 inspektime. Në fund Inspektorati Shtetëror Shëndetësor thotë se kontrollet do të vazhdojnë, fillimisht për ndërgjegjësimin e subjekteve, ndërsa më pas për të marra masa. Sipas tyre zero tolerancë do të ketë ndaj bareve, restoranteve, subjekteve tregtare, institucioneve publike.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona

​Papa Françesku: Duhet t'i mirëpresim ata që trokasin në dyert tona