6 marsi, Korreshi: Patronazhistët kanë zbritur në terren me formularët, po kërcënojnë qytetarët në Lushnjë për t’i dhënë votën PS

Deputeti demokrat Saimir Korreshi nga foltorja e Kuvendit dhe se reforma në drejtësi nuk ka prodhuar asgjë, ndërsa reforma territoriale ka rritur kostot për qytetarët. Korreshi e vuri theksin edhe tek zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit, ku tha se patronazhistët kanë zbritur në terren me formularin dhe se po kërcënojnë qytetarët e Lushnjës që t’i japin votën PS-së.

“Sa për reformën territoriale një paçavurë e madhe, i keni hequr dhe keni kthyer në një centralizim të jashtëzakonshëm, ku kryetari i bashkisë merret edhe me kanalin vaditës. I ftoj dhe deputet e Lushnjës, ka pas 2 bashki dhe 14 komuna, u përthithën vetëm në 2 bashki. Sot njësitë administrative janë kthyer në gjendje civile dhe patronazhiste për efekt elektoral. Administratorët janë kthyer si polic bashkiak që ruajnë ndonjë punëtor ndërtim ta kapin pa leje. Për një vulë do shkosh të takosh kryetarin e bashkisë jo më për leje ndërtimi. Reforma territoriale do zvogëlonte kostot, i trefishuat punonjësit nëpër njësitë administrative. Kanë zbritur me formuarin e patronazhistëve, po mbledhin të dhënat çdo punonjësi, njësia administrative është në shërbim të zgjedhjeve lokale. Orar pa ora jeni në shërbim të kësaj pune, po bëni presion dhe po rrisni punësimet. Reformat në drejtësi s’ka prodhuar asgjë, si reforma territoriale që njerëzit hallakaten gjithë ditën se nuk e dinë ku janë zyrat e shtetit”, tha Korreshi.


Lajmi kryesor:

Me 118 vota pro miratohen ndryshimet kushtetuese, zgjaten afatet e vettingut! LSI abstenon, grupi i Berishës nuk voton! Miratohen edhe komisionet për reformën territoriale dhe atë zgjedhore


SI.E./AV/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë