6 mënyra për t'u zgjuar energjikë pa kafe

6 mënyra për t'u zgjuar energjikë pa kafe

Një orë pasi jeni ngritur nga shtrati, ju ende ndiheni të përgjumur dhe nuk keni filluar të merreni me detyrat tuaja të mëdha për ditën. Ju dëshironi pak energji në hapin tuaj, por pirja e kafesë mund t'ju bëjë aq të shqetësuar sa të ndiheni sikur mund të ngjiteni nëpër mure. Apo ndoshta po përpiqeni të hiqni dorë nga një zakon i kafeinës?

Praktikimi i regjimit sa më të mirë të gjumit është ende mënyra më e mirë për t'u siguruar që të pushoni mirë gjatë natës dhe të ndjeni energji më të qëndrueshme gjatë ditës. Por nëse jeni duke punuar për të përmirësuar regjimin tuaj të gjumit ose keni ende nevojë për pak ndihmë, këtu janë gjashtë mënyra të shpejta për t'u zgjuar pa u mbështetur në atë pije të mëngjesit.

1. Bëni një rutinë yoga 5-minutëshe

Bërja e një seance të shkurtër joga në mëngjes mund të përmirësojë ndjeshëm nivelet e energjisë, sipas Stephanie Mansour, një kontribuese e shëndetit dhe fitnesit në CNN dhe trajnere e grave për humbje peshe.

2. Dilni jashtë

Zgjimi i trupit dhe mendjes përmes lëvizjes është "shumë më i natyrshëm dhe afatgjatë sesa një nxitje energjie nga kafeja", tha Mansour, dhe bërja e kësaj në natyrë mund të dyfishojë përfitimet e mundshme.

3. Luaj muzikë optimiste

Dëgjimi i muzikës optimiste në mëngjes mund t'ju japë pak gjallëri në hapin tuaj, dhe veçanërisht nëse e bëni këtë gjatë stërvitjes.

4. Hidratoni për shëndetin

Pas gjumit të një nate, trupit tuaj i mungon hidratimi, i cili është "i rëndësishëm për shumë funksione të trurit dhe trupit. Kur organet tuaja -- të tilla si veshkat -- duhet të funksionojnë në një mjedis të pamjaftueshëm të hidratuar, ka një kosto më të madhe në energji, sipas një rishikimi të vitit 2011 mbi ujin, hidratimin dhe shëndetin.

5. Provoni aromaterapinë

Aromaterapia – përdorimi i ekstrakteve aromatike të bimëve dhe vajrave esenciale për inhalimin terapeutik, masazh ose banjë – mund të funksionojë për disa njerëz. Ose thjesht ndryshoni sapunin tuaj.

6. Vakt ‘i zgjuar’

Një vakt i përbërë nga proteina, yndyrna të shëndetshme dhe burime komplekse, të pasura me fibra të karbohidrateve, çliron sheqerin në gjak me një ritëm më të ngadaltë, duke mbështetur energji më të qëndrueshme.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Mirlind Daku humbet ndeshjen me Spanjën, burime për Report TV: Sulmuesi dënohet nga UEFA me 2 ndeshje pas fyerjeve raciste

Euro 2024/ Mirlind Daku humbet ndeshjen me Spanjën, burime për Report TV: Sulmuesi dënohet nga UEFA me 2 ndeshje pas fyerjeve raciste