6 orë not, i riu koreano verior arratiset nga vendi njëjtë si shqiptarët në diktaturë

Një histori që të sjell ndërmend skenarët e arratisjes së shqiptarëve gjatë diktaturës komuniste, ka ndodhur në Korenë e Veriut, ku një 20 vjeçar ka notuar disa kilometra para se të dilte në breg në Jug. I riu arriti të shmangte rojet e kufirit për më shumë se gjashtë orë.

Incidenti i 16 shkurtit shënon një thyerje të dytë në muajt e fundit të Zonës së Demilitarizuar, pasi një tjetër Koreane Veriore që pretendonte të ishte një ish-gjimnaste kaloi fshehtas kufirin, duke u hedhur mbi gardhin kufitar në nëntor .

Të martën, zyrtarët ushtarakë në Seul detajuan vendkalimin e fundit, duke pranuar se burri i paidentifikuar u kap në video 10 herë para se të vihej re më në fund nga rojet.

Veshur me një kostum zhytjeje dhe flippers, burri notoi natën në Detin Lindor - i njohur si Deti i Japonisë - duke dalë në breg në 1:05 të mëngjesit rreth 3.2 kilometra (2 milje) brenda territorit të Koresë së Jugut, thuhej në raport.

Ai më pas fshehu kostumin dhe pa u vënë re nga rojet në një pikë vëzhgimi kufiri, hyri në një kanal kullimi që shkonte nën tela me gjemba që rreshtonte plazhin, thuhej në raport.

Vetëm rreth orës 4 të mëngjesit, pasi burri ishte zhvendosur në jug rreth 5 kilometra ai më në fund u pa nga një roje që monitoronte kamerat e sigurisë.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Të dielën zgjedhjet, cila prej partive politike bëri fushatë më të mirë dhe bindëse?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet e 25 prillit, Report Tv sjell pamjet nga mbrojtja e institucioneve me ushtarë