6 qytetarë ndërrojnë jetë nga COVID, shënohet 780 raste të reja në 24 orët e fundit! 224 pacientë të shtruar në spital

Foto ilustruese

6 qytetar kanë ndërruar jetë si pasojë e COVID -19 në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë njofton se nuk e kanë fituar betejën me COVID19 gjashtë qytetarë: një qytetar nga Tirana 61 vjeç, një qytetar nga Elbasani 65 vjeç, një qytetare nga Fieri 66 vjeç, dy qytetarë nga Vlora 68 dhe 75 vjeç dhe një qytetar 80 vjeç nga Berati.

Sakaq ministria e Shëndetësisë njofton se janë shënuar 780 raste të reja, nga 4022 testime të kryera në gjithë vendin dhe qyteti me numrin më të lartë të rasteve është Tirana. Ndërkohë aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 224 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje më të rënduar. Në gjithë venditn janë 12,789 pacientë aktivë me COVID19.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

780 qytetarë, në këto bashki:

268 raste në Tiranë, 62 raste në Durrës, 39 raste në Shkodër, 34 raste në Vlorë, 32 raste në Krujë, 31 raste në Fier, 27 raste në Lezhë, Elbasan, 24 raste në Lushnje, 19 raste në Kavajë, 18 raste në Mallakastër, 17 raste në Kurbin, 16 raste në Mat, 15 raste në Kukës, Gjirokastër, 14 raste në Sarandë, 13 raste në Berat, 10 raste në Vorë, 8 raste në Kamëz, Dimal, Peqin, Gramsh, 7 raste në Korçë, Maliq, 6 raste në Devoll, Kuçovë, 5 raste në Has, Këlcyrë, 4 raste në Malësi e Madhe, Bulqizë, 3 raste në Tropojë, Dibër, Skrapar, 2 raste në Vau i Dejës, Shijak, Rrogozhinë, Divjak, Selenicë, Tepelenë, 1 rast në Pukë, Mirditë, Patos,  Himarë, Delvinë, Libohovë, Përmet, Poliçan, Librazhd.

Statistika (19 Shtator 2021)

Raste të reja ditore        780

Të shëruar në 24 orë      757

Të shtruar në spitale       224

Humbje jete në 24 orë     6

Testime ditore                 4022

Testime totale              1,151,640

Raste pozitive               162,953

Raste të shëruara         147,584

Raste Aktive                   12,789

Humbje jete                     2,580

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             5,394

Shkodër          1,338

Fier                  1,209

Durrës             1,188

Vlorë               781

Lezhë              635

Elbasan           643

Berat               502

Korçë              295

Kukës              307

Gjirokastër      274

Dibër                224

 


Lajmi kryesor:

Vjeshtë e vështirë, rritet numri i viktimave me COVID! Humbin jetën 76 qytetarë që nga fillimi i muajit shtator! Sot 6 të vdekur nga koronavirusi! Shënohen 780 raste të reja


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Plagos me thikë babain, arrestohet 47-vjeçari në Fier