60 milionë euro! Ligue I në Francë do quhet McDonald's

60 milionë euro! Ligue I në Francë do quhet McDonald's

Foto ilustruese

Ligue I, kompeticioni më i lartë i futbollit në Francë është në bisedime me gjigantin global të ushqimit të shpejtë McDonald's që kjo markë të bëhet sponsori i ri i kompeticionit.

McDonald's do të lidhë një kontratë tre vjeçare për t'u bërë sponsori emërtues i Ligue I, sipas mediave sportive franceze dhe do të paguajë deri në 20 milionë euro në sezon nga 2024-2025.

Kjo do të përfaqësonte një rritje prej 5 milionë eurosh në sezon në kontratën aktuale prej 15 milionë eurosh për sezon që liga me 20 ekipe ka aktualisht me shërbimin e ofrimit të ushqimit Uber Eats.

Uber Eats ka qenë sponsori emërtues i Ligue 1 që nga fillimi i vitit 2020-2021 kur zëvendësoi zinxhirin e dyqaneve të mobiljeve Conforama, duke dyfishuar vlerën e mëparshme vjetore të kontratës së kësaj të fundit. Kompania fillimisht bashkëpunoi me ligën në baza dy sezonale, përpara se të zgjaste marrëveshjen për të mbuluar sezonet 2022-23 dhe 2023-24 në nëntor 2021.

Me rinovimin e fundit, kompania thuhet se është përpjekur të ulë kushtet e marrëveshjes, kjo pas largimit të yjeve si Lionel Messi dhe Neymar, si dhe largimin e ardhshëm të ikonës së kombëtares franceze Kylian Mbappe; duke ndikuar në perspektivën tregtare të çdo partneriteti të ri.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj