LISTA/ 78 gjyqtarët dhe prokurorët që Gjermania kërkon të ndiqen penalisht

LISTA/ 78 gjyqtarët dhe prokurorët që Gjermania kërkon të ndiqen penalisht

Foto ilustruese

Bundestagu gjerman ka miratuar disa ditë më parë 7 kushte, të cilat duhet të plotësohen nga autoritetet shqiptare, pas çeljes së negociatave, gjatë rrugës për integrimin e plotë në Bashkimin Evropian. Një nga 7 kushtet parashikon ‘fillimin e procedimeve penale kundër gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilët nuk u kualifikuan në procesin e Vetingut për shkak të sjelljes së dënueshme”.

Meqenëse kushti nuk është emergjent, plotësimi i tij pritet të jetë një sfidë e Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe Prokurorisë së Posaçme, të cilat pritet të ngrihen në fillim të vitit 2020. Gjermania u referohet njerëzve të drejtësisë të shkarkuar nga detyra nga komisionet e Vetingut për pasuri të paligjshme dhe lidhje me krimin. Lista të cilës i referohet mesazhi i Bundestagut nis me anëtarët e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese të shkarkuar me vendime të formës së prerë për mosjustifikim pasurie dhe lidhje me krimin. Ish-kryetari i Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori dhe kryetari i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, u konfirmuan në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, por u shkarkuan nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit, për probleme me pasurinë, me rekomandim të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit të Vetingut.

Pjesë e listës të të shkarkuarave nga detyra janë edhe ish-anëtarët e Gjykatës së Lartë Tom Ndreca, Artan Broci, Edmond Islamaj dhe Shkëlzen Selimi, si dhe ish-anëtarët e Kushtetueses Fatmir Hoxha, Altina Xhoxhaj, Gani Dizdari dhe Fatos Lulo. Më pas vijnë krerët e gjykatave dhe prokurorive, të cilët janë verifikuar me prioritet nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Nuk kanë arritur të kalojnë skanimin e trefishtë të Vetingut kryetarët e gjykatave në Tiranë dhe rrethe si, Alma Liçaj, Admir Belishta, Luan Dervishi, Agron Vavla, Alltun Çela, Arben Zefi, Alfred Gjoni, Pashk Gjaci, Dritan Seci, Izet Kadana, Hysni Demiraj, Petrit Çeno, Alfred Gjoni, Agron Vavla, Entela Prifti, Fehmi Petku, Albina Spaha, Roland Jaupaj, Fuat Vjerdha, Enkeledi Hajro dhe Valbona Durraj (Seknaj). Janë shkarkuar gjithashtu krerët e prokurorive në rrethe si Hynsi Vata, Artan Bajrami, Çlirim Shahini, Edison Ademi, Ferdinand Elezi, Alketa Nushi, Arben Pasho, Alfred Agolli, Hysen Keta dhe Ardian Ylli. Byroja Kombëtare e Hetimit dhe Prokuroria Speciale hetojnë çdo veprimtari me pasoja penale të zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve të lartë, duke përfshirë edhe njerëzit e drejtësisë në organet me të larta të sistemit. Në fokus të SPAK-ut janë edhe rreth 18 vepra penale në fushën e korrupsionit dhe fshehjes së pasurive.

Subjektet e shkarkuar nga Komisionet e Vetingut

1. Xhezair Zaganjori, kryetar i Gjykatës së Lartë

2. Admir Thanza, anëtar i Gjykatës së Lartë

3. Tom Ndreca, anëtar i Gjykatës së Lartë

4. Artan Broci, anëtar i Gjykatës së Lartë

5. Edmond Islamaj, anëtar i Gjykatës së Lartë

6. Shkëlzen Selimi, anëtar i Gjykatës së Lartë

7. Bashkim Dedja, kryetar i Kushtetueses

8. Fatmir Hoxha, anëtar i Kushtetueses

9. Altina Xhoxhaj, anëtare e Kushtetueses

10. Gani Dizdari, anëtar i Kushtetueses

11. Fatos Lulo, anëtar i Kushtetueses

12. Antoneta Sevdari, anëtare e KLP

13. Gentian Osmani, anëtar i KLP

14. Alma Liçaj, kryegjyqtare e Apelit Vlorë

15. Admir Belishta, kryetar i Gjykatës së Tiranës

16. Luan Dervishi, kryegjyqtar i Apelit Shkodër

17. Agron Vavla, kryegjyqtar Berat

18. Alltun Çela, kryegjyqtar Sarandë

19. Arben Zefi, kryegjyqtar Shkodër

20. Alfred Gjoni, kryegjyqtar Kurbin

21. Pashk Gjaci, kryegjyqtar Përmet

22. Dritan Seci, kryegjyqtar Tropojë

23. Izet Kadana, kryegjyqtar Pukë

24. Hysni Demiraj, kryegjyqtar i Apelit Tiranë

25. Petrit Çeno, kryegjyqtar Durrës

26. Alfred Gjoni, kryegjyqtar Kurbin

27. Agron Vavla, kryegjyqtar Berat

28. Entela Prifti, kryegjyqtare e Apelit Korçë

29. Fehmi Petku, kryegjyqtar i Apelit për Krimet e Rënda

30. Albina Spaha, kryegjyqtare Gjirokastër.

31. Roland Jaupaj, kryegjyqtar Fier

32. Fuat Vjerdha, kryegjyqtar i Apelit Civil Shkodër

33. Enkeledi Hajro, kryegjyqtare e Tiranës

34. Valbona Durraj (Seknaj), kryegjyqtare e Administratives

35. Hynsi Vata, kryeprokuror i Matit

36. Artan Bajrami, kryeprokuror i Apelit për Krime të Rënda

37. Çlirim Shahini, kryeprokuror Lushnjë.

38. Edison Ademi, drejtues në Prokurorinë e Sarandës

39. Ferdinand Elezi, kryeprokuror i Apelit Durrës

40. Alketa Nushi, kryeprokurore Kukës

41. Arben Pasho, kryeprokuror Gjirokastër

42. Alfred Agolli, kryeprokuror i Apelit Gjirokastër

43. Hysen Keta, kryeprokuror Përmet

44. Ardian Ylli, kryeprokuror Vlorë

45. Dhurata Haveri, gjyqtare e Krimeve të Rënda

46. Gjovalin Përnoca, gjyqtar i Krimeve të Rënda

47. Gurali Brahimllari, gjyqtar i Krimeve të Rënda

48. Fatos Qato, gjyqtar

49. Idriz Mulkurti, gjyqtar

50. Rovena Gashi, prokurore

51. Bledar Abdullai, gjyqtar

52. Elsion Sadiku, prokuror

53. Arben Nela, prokuror

54. Bujar Hoti, prokuror

55. Ervin Metalla, gjyqtar

56. Dritan Rreshka, prokuror

57. Ahmet Jangulli, gjyqtar

58. Sotiraq Lubonja, gjyqtar

59. Ramadan Troci, prokuror

60. Artor Ylli ndihmës ligjor

61. Shpëtim Kurti, prokuror

62. Artur Selmani, prokuror

63. Fatos Qato, gjyqtar

64. Ana Golloshi, ndihmëse ligjore

65. Eugen Beci, prokuror

66. Shkëlzen Cena, prokuror

67. Irma Balli, prokurore

68. Fatmir Lushi, prokuror

69. Arqilea Koca, prokuror

70. Adriatik Cama, prokuror

71. Artan Lazaj, gjyqtar

72. Luan Kaloçi, prokuror

73. Gentian Trenova, prokuror

74. Besim Trezhnjeva, gjyqtar

75. Besa Nikëhasani, prokurore

76. Anila Guri, gjyqtare

77. Ilir Mustafaj, gjyqtar

78. Luan Hazneziri, gjyqtar

Dhanë dorëheqjen

1. Arjana Fullani, anëtare në Gjykatën e Lartë

2. Aleksandër Muskaj, anëtar i Gjykatës së Lartë

3. Mirela Fana, anëtare e Gjykatës së Lartë

4. Andi Çelikut, anëtar i Gjykatës së Lartë.

5. Evelina Qirjako, anëtare e Gjykatës së Lartë

6. Guxim Zenelaj anëtar i Gjykatës së Lartë

7. Bensik Imeraj, anëtar i Kushtetueses.

8. Vladimir Kristo, anëtar i Kushtetueses.

9. Sokol Berberi, anëtar i Kushtetueses.

10. Petrit Fusha, ish-kryeprokuror i Tiranës.

11. Sulejman Tola, prokuror në Prokurorinë e Rrethit Krujë.

12. Ilir Çeliku, gjyqtar Apeli Vlorë.

13. Brunilda Kasmi, gjyqtare

14. Merita Xhani, gjyqtare

15. Ilir Pashaj, gjyqtar Elbasan.

16. Erlindi Basha, ndihmës ligjor

17. Eritan Shehu, ndihmëse ligjore

18. Adnand Berdica, ndihmës ligjor

19. Etleva Sherifi, ndihmëse ligjore

20. Metush Saraçi, kryegjyqtar i Apelit në Tiranë

21. Genci Sinjari, kryetar i Administratives Durrës

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Besim Ramadani: 12/10/2019 20:28

  Si kam mundesi qe keta Gjygjetar te kapur nga Vittingu si te korreptuar dhe te pa afte . Ku ne 4 Gjygjet qe un kam ber 7 nga gjykatsit kan dalur me pasuri perrallore dhe dy me preqedent penal si shkeles te ligjit dhe Vendimet e tyre jan ne fuqi duke me shkatrruar Biznesin .Pasurin e ven ne 30 vite me djers anen morale dhe mendore ? Dhe vendimet e tyre te pa drejta lihen ne fuqi. Deri aty sa kan hedh posht vendime qe i ka marr e njejta Gjykat me te njejten sekertare.Si mund te besoj qe kam marr drejtesi nga keta te korreptuar dhe gjak pires te pa meshir duke ber drejtesi vetem me pagesa te majme ..Po doni te beni drejtesi duhet te rihapni nga e para qeshtjet me gjykates qe kalojn Vitingun ,ne te kundert as nje drejtesi .pasi pa drejtesia nga ka penalizuar si te barabart para ligjit

  Përgjigju
 • Besim Ramadani: 12/10/2019 20:17

  Me habit fakti Si mundet qe keta gjykates te korreptuar dhe te pa aft jan kapur nga Vittingu ?Por per habin pa pergjigje ..Vendimet e tyre lihen ne fuqi dhe pse te korreptuar dhe pasuruar me shkeljen e se drejtes te qytetarve

  Përgjigju
 • Robshi PPPD Becheti 140: 07/10/2019 08:46

  Ne telenovelen veting shtohet aktoria me e re MERKEL... jepi rame lart e me lart merkel te ferko shpinen trampi te ben eskorten dole me i forte se enveri... klani cifut po te mbron nga shume lart... urime te pafte zoti

  Përgjigju
 • Popull: 07/10/2019 07:48

  Po Avokatet E shum per folur Dizi Kastrati sa njerez ka mbytur ne shy Tur ne Borgje Klementina Caushaj Avokatja me fallco e korruptuar Qe va ka fut njerzve gjunah

  Përgjigju
 • HYSEN CALI: 06/10/2019 18:57

  PO GJYQTARES MIMOZA MARGJEKA NE DURRES , KUR DO TE I VIJE RADHA E SHKARKIMIT-AJO ESHTE ME E PERFOLURA NE DURRES VJELJE PARASHE.

  Përgjigju
 • [email protected]: 06/10/2019 17:23

  Artur Mala eshte gjyqtare shume korrekt dhe shume serioz. vetem nga inati glasin ne menyre anonime kunder tij.Kerkojne ta konkurojne duke i prishur imazhin. nuk gjykates me te afte dhe me serioz.

  Përgjigju
 • Cone Cami: 06/10/2019 17:03

  Urgjentisht Veting per sy_sapunin Artur Malaj fshatarin qe u be gjyqtar me lek dhe nuk la me poshtersi pa bere ne kete pune.ai qen duhet ne burgun e Recit ta zgavrojn b*then burgaxhit

  Përgjigju
 • Avokat: 06/10/2019 16:19

  Keta s duhet te punojne me ne drejtesi as Avokat. Sepse krejt jane bere avokat dhe tash po marin pare me shume se i kane te ligjeruara

  Përgjigju
 • Fshatari Llakatundit: 06/10/2019 16:15

  Po lexoja listen e rilexova dhe s,po u besoja syve qe ketu nuk pashe kryehajdutin maskarain ARTUR MALAJ qe nxori arsyetim per te mbrojtur Vilen 1 MILION EURO brenda ne territorin e Shkolles HALIM XHELO.Ky eshte skandali me i madhii VETINGUT.

  Përgjigju
 • Arben: 06/10/2019 15:10

  Per mendimin tim keto te dorehequrit duhen skanuar edhe me shume se ata qe jane futur ne veting,te pakten keto te fundit kane patur kurajon te ballafaqohen me Jurine. Po te shohesh listen e te dorehequrve te bien ne sy mbiemra te famshem te lakuar ne lloj lloj ngjarjesh,histori vjedhjesh bankash,etj, e nuk lene gje pa bere per te hyre ne sistemin e drejtesise pa bere vetingun.

  Përgjigju
 • Fredi: 06/10/2019 14:56

  Po Agron Zhukri ku eshte ?

  Përgjigju
 • Petraq Curri: 06/10/2019 14:53

  KLGJ duhet te shqyrtoje shkeljet e renda dhe te pafundme te ligjit te Petraq Curri te cilin nuk e shkarkoje KLD me arsyetimin qe i kishte mbaruar mandati dhe nuk mund ta shkarkonte nje abuzues me ligjin qe ka nxjerre nga burgu kriminele dhe ka denuar te pafajshem kundrejt pageses. Vetingu e ka shume te thjeshte te shkarkoje per te tre shtyllat, per kontakte me kriminele, per vendime ne shkelje te hapur te ligjit dhe me pagesat e shkolles se vajzes ne Angli. Mos lejoni te vazhdoje te marre vendime ky monster i paafte dhe kriminel.

  Përgjigju
 • Edmond: 06/10/2019 11:21

  Po' gjin gjoni

  Përgjigju
 • Vuajtesja: 06/10/2019 11:08

  Eloide Goxhi ka kaluar vetingun por nuk ka prokurore me te korruptuar se ajo .Gjykata dhe prokuroria e Beratit jane nen ndikimin dhe urdhrat e mafie,Alabakeve . 2017-2019 jane Vitet me te tmerrshme ne keto institucione te drejtesise.Nuk duan tja dine fare as per reforma as per gje.Vetem per te mbushur xhepat.Vishen shik ,stili dhe markat me prestigjoze.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 06/10/2019 11:07

  Artur Malaj. Mafiozi i pershtire qe nuk ka gjykate ku mos te kete future duart e pista. Sekuestroni Pauline e ndiqeni penalisht pleren

  Përgjigju
 • Denoncuesja: 06/10/2019 11:05

  Vitet e fundit kane qenen em te temrrshme ne gjykatat dhe prokuroria e Beratit. Tmerr pafund.Por si ka mundesi q

  Përgjigju
 • Llakatundi: 06/10/2019 10:24

  Ky Arturi nga Llakatundi (Malaj) nje student part-time ne Shkoder me rryahfet e fitoi magjistraturen dhe me Rryahfet ka bere karriere deri me tani, dhe ishte normale ato qe ka dhene per tu sistemuar i ka nxjerre nga palet e gjygjeve 10 fish, verifikojeni ka hotel ne vlore . Teoc eshte monster e mamuth i korrupsioniit

  Përgjigju
 • Tan Baci: 06/10/2019 10:06

  Mungon ne kete liste nje gjykatese bandite si Regleta Panajoti!!!

  Përgjigju
 • ETHEM LALAJ: 06/10/2019 09:57

  SHUME MIRE.POR KENI HARRUARE TE DEGHENERUARIN E SHEKULLIT GJIN GJONI. -KJO MAFIE U KAP NGA SALIU QE NE 1992 U DERGUA NE KURSIN 6 MUJOROR TE PLEPAVE DHE ME PAS MOREN DIPLLOMAT E AL DHE VODHEN SHQIPETARET ME GUNE E LEKURE ME BEKIMIN E SALIUT. 1-U BE KERDIA ME PRONAT DUKE SHITUR E BLERE ME EURO E DOLLARE PRONEN E TJETEIT SI PA TE KEQ. 2-KJO JATEAURE SHKAKTOI MBI 3000 TE VRARE DHE HISTORIA VAZHDON ME TOP. 3-BUNDESTAGU KA TE DREJTE POR KUSH DO I DENOI SE !? A MUND TE DENOI DJALI-BABAIN..!? 4-SA TE BEHET DREHTESIA E RE 50 % E SHQIPETAREVE DO JU DAL SHPIRTI NEPER DYERT E GJYKARAVE. 5-DHE NUK MUND TE BEHET DREJTESI ME KETA TE KORRUPTUARE 99.%.PIKE.

  Përgjigju
 • Popull: 06/10/2019 09:09

  Mungon në listë krye hajduti, banditi, dhe njeriu me i korruptuar i drejtësisë SHQIPTARE PLEHRA GJYQTAR ARTUR MALAJ. VETINGU ËSHTË 0000 PA U ZHDUKUR KY VEMIE NGA SISTEMI DREJTËSISË.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

FBI: Të shtënat ishin atentat kundër ish-presidentit Trump

FBI: Të shtënat ishin atentat kundër ish-presidentit Trump