8 mësues pozitiv me COVID në Patos, mbyllen për 2 javë disa klasa në një shkollë 9-vjeçare

Foto ilustruese

FIER- Dalin pozitiv me Covid-19, 8 mësues brenda një dite në shkollën 9 vjeçare “Meleq Gosnishti” në Patos, çka ka detyruar zyrën e arsimit të marr masa për vazhdimin e mësimit on line për rreth 180 nxënës të ciklit të dytë, nga klasa e 6 deri në të 9. 

Tamponit pozitiv nuk i ka shpëtuar as drejtoresha e shkollës. Burime të sigurta kanë bërë me dije se sot në shkolle, pas javës së mësimit on line, janë rikthyer vetëm një pjesë e nxënësve të ciklit fillor, në bazë të skenarit të përcaktuar. Vendimarrja për kthimin e mësimit on line për ciklin e dytë të nxënësve të kësaj shkolle ka ardhur si nga drejtues të arsimit, ashtu edhe ata të shëndetësisë.  

Është rasti i parë në Patos, që pas nisjes së pandemisë, ku rezultojnë pozitiv me Covid një numër kaq i madh mësuesish brenda një dite, duke çuar në ndryshimin e rrjedhës normale të mësimit në këtë periudhë. 

Mësimi për nxënësit e ciklit të dytë do të vazhdoj on-line për dy jave, për të pritur më pas edhe vendimarrjen që do të merret.  Nga ana e bashkisë së Patosit janë marre pasat për dezinfektimin e mjediseve të shkollës dhe territorit që e rrethon atë.

Pothuajse çdo ditë, mësues e nxënës rezultojnë pozitiv me Covid në Fier, duke e renditur qarkun e dytë në rang vendi për nga numri i të prekurve.

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Figura të reja dhe lidershipi i partisë në zonë rreziku/ A ka zgjedhur PS strategjinë e duhur për siguruar një tjetër mandat?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

I doli emri tek lista e koalicionit opozitar, reagon i habitur ish-nënkryetari i bashkisë në Shkodër: Guxim i tepërt, nuk kam firmosur asnjë formular