8 të vrarë gjatë protestave në Iran mes tyre edhe një adoleshent! Teherani akuzon babanë e 22-vjeçares: Gënjen, nuk e vramë

Teherani dhe një sërë qytetesh të tjera të Iranit vijojnë protestat e dhunshme pas vrasjes së Amsa Aminit, një vajzë që u akuzua se nuk e kishte vendosur mirë shaminë. E ashtuquajtura Polici e Moralit e mohon, duke thënë se vajza pësoi atak kardiak, ndërsa akuzon të atin se gënjen për vrasjen.

Të paktën 8 protestues kanë mbetur të vrarë gjatë protestave të dhunshme në Iran, pas dhunimit për vdekje nga policia të 22-vjeçares që nuk e kishte vendosur mirë hixhabin.

Katër prej tyre, përfshirë një adoleshent, vdiqën nga plagët e marra nga forcat e sigurisë, ndërsa 4 të tjerë u vranë me armë.

Së fundit, autoritetet e Teheranit kanë akuzuar babanë e saj se kanë gënjyer për vdekjen e Mahsa Aminit.

Amjad Amini, tha se mjekët kishin refuzuar ta linin të shihte vajzën e tij pas vdekjes së saj.

Zyrtarët iranianë kanë pohuar se ajo vdiq pasi pësoi një "sulm në zemër" dhe ra në koma, por familja e saj ka thënë se ajo nuk kishte asnjë problem shëndetësor para se të humbte jetën në ambientet e paraburgimit.

Kur Amjad amini pa trupin e vajzës së tij, ai ishte tërësisht i mbështjellë, përveç këmbëve dhe fytyrës së saj, e megjithatë arriti të vinte re mavijosje në këmbët e saj.  Pamjet e publikuara nga media shtetërore e Iranit treguan Mahsa Aminin duke u rrëzuar në një qendër "riedukimi" ku ajo u mor nga policia e moralit për të marrë "udhëzime" për veshjen e saj.

Protestat janë përshkallëzuar ditët e fundit pavarësisht përpjekjeve të qeverisë për të frenuar mosmarrëveshjet me një ndërprerje të internetit. Hera e fundit që Irani pa një ndërprerje kaq të rëndë ishte kur autoritetet u përpoqën të frenonin protestat masive në fund të vitit 2019 , pasi çmimet e karburantit u rritën deri në 300%.

Policia e trazirave u mobilizua për të shpërndarë protestuesit të mërkurën mbrëma në kryeqytetin Teheran dhe u pa duke arrestuar disa persona.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:03
Vala e zemërimit pas vdekjes së 22-vjeçares në Iran/ Gazetarja nuk mban shami, presidenti iranian refuzon të bëjë intervistën

1663859033_gaztarja.JPG

Pas vdekjes së 22-vjeçares një valë zemërimi po ‘kapluar’ në Iran. Viktima u arrestua nga e ashtuquajtura Policia Morale e Teheranit për mosbindje ndaj urdhrit për të mbuluar mirë flokët e saj.

Siç raporton gazetarja britaniko-iraniane Christian Amanpour në postimin e saj në Twitter, ajo kishte organizuar një intervistë me presidentin e Iranit, Ebrahim Raishi, për ta pyetur për vdekjen e 22-vjeçares, por edhe për protestat që kanë shpërthyer në shumë zona të vendit.

Gazetarja vëren se do të ishte intervista e parë e presidentit iranian në tokën amerikane.

“Pas javësh përgatitjeje dhe orëve të gjata të vendosjes së pajisjeve të përkthimit, dritave dhe kamerave, ne ishim gati. Por presidenti Raisi nuk u paraqit. Dyzet minuta më vonë erdhi një asistent. Siç më tha, presidenti më sugjeroi të mbaj shami, sepse janë muajt e shenjtë të Muharremit dhe Safarit”, tregon Amanpour.

Gazetarja refuzoi me mirësjellje, ndërsa shtoi: “Jemi në Nju Jork, ku nuk ka asnjë ligj apo traditë për shamitë. Theksova se asnjë president iranian nuk e kishte kërkuar më parë këtë kur i intervistova jashtë Iranit”

“Asistenti e bëri të qartë se intervista nuk do të bëhej nëse nuk mbaja shami. Ai foli për një çështje respekti dhe foli për situatën në Iran – duke iu referuar protestave që kanë përfshirë vendin”, tha Amanpour.

“Përsëri thashë se nuk mund të pajtohesha me këtë kërkesë të paprecedentë dhe të papritur”, thekson ajo.

“Dhe kështu u larguam. Intervista nuk u bë. Në një kohë kur protestat vazhdojnë dhe njerëzit po humbasin jetën, do të ishte një moment i rëndësishëm për të biseduar me Presidentin Raisi”, përfundoi gazetarja.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë kërkesa e pedagogëve për rritjen e pagës?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: ‘Primaret’ e Berishës për të justifikuar dështimin e bashkimit

Mero Baze: ‘Primaret’ e Berishës për të justifikuar dështimin e bashkimit