A duhet të vazhdojë Perëndimi të mbështesë Ukrainën?

A duhet të vazhdojë Perëndimi të mbështesë Ukrainën?

Foto ilustruese

1679033739_120063063a1593dd0c66.jpg

Kur trupat ruse filluan sulmin e tyre në Ukrainën fqinje, kjo shkaktoi valë tronditëse në mbarë botën.

Shumë liderë në Perëndim kishin frikë se Ukraina do të binte brenda pak ditësh dhe hezitonin të siguronin armë, pjesërisht për shkak të shqetësimeve se mund të shihej si një provokim dhe gjithashtu për shkak të shqetësimeve se pajisjet mund të kapeshin nga afrimi i forcave ruse.

Por brenda disa javësh, u bë e qartë se trupat ukrainase ishin në gjendje të përballonin dhe zmbrapsnin ushtrinë ruse - e përshkruar nga disa si më të mirat në botë.

Ndërsa lufta u shpalos, ukrainasit po financonin dronë të sofistikuar luftarakë, automjete të blinduara dhe Perëndimi vazhdon të tregojë mbështetjen e tij duke i ofruar Ukrainës ndihma ushtarake me vlerë miliarda paund.Tani në vitin e tij të dytë, pyetja që duhet bërë është nëse Perëndimi është vërtet i përgatitur për luftën e gjatë që Vladimir Putin e ka qartësisht në mendje? Dhe pse duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën?

Në një artikull për Këshillin Atlantik - një institut amerikan i mendimit - vullnetari ukrainas dhe themeluesi i Fondacionit të Bamirësisë Prytula, Serhiy Prytula, thekson se ndërsa liderët perëndimorë aktualisht kundërshtojnë çdo bisedë për zbutjen e Putinit, në Kiev ka shqetësime se disponimi mund të ndryshojnë në varësi të prioriteteve politike të brendshme të secilit vend.

Ai shkruan: "Kjo pasiguri është jashtëzakonisht e rrezikshme. Ajo ushqen besimin e vetë Putinit se ai përfundimisht mund t'i kalojë Perëndimit dhe e inkurajon atë të gërmojë më thellë në mënyrë që të vazhdojë pushtimin."

Z. Prytula thotë se ndërsa lufta hyn në vitin e saj të dytë, nevojitet një "angazhim i shtuar" nga e gjithë bota - duke përfshirë një rritje të armëve.

Ai paralajmëron se nëse kjo nuk ndodh, atëherë "lufta do të zvarritet" dhe kjo në mënyrë të pashmangshme do të çojë në thirrje për udhëheqësit perëndimorë që të bëjnë presion ndaj Ukrainës për një lloj zgjidhjeje të negociuar.

Por "thirrjet për një paqe të kompromentuar me Kremlinin janë iluzionuese", shton Prytula, dhe çdo skenar tjetër, përveç tërheqjes së plotë të Rusisë, do të kishte "pasoja të rënda" për Ukrainën dhe sigurinë ndërkombëtare.

Mund të çojë gjithashtu në përpjekjet e regjimeve të tjera autokratike për të adoptuar politikat e tyre të jashtme agresive.

"Nëse Rusia nuk ndalet tani, ajo në mënyrë të pashmangshme do të shkojë më tej. Përveç Ukrainës, Moldavia, Kazakistani dhe shtetet baltike do të jenë të gjithë në rrezik të menjëhershëm të pushtimit," vëren z. Prytula.

Vullnetari vëren se vullneti i popullit ukrainas është i fortë dhe deri më tani komuniteti ndërkombëtar e ka mbështetur Ukrainën "në mënyrë të admirueshme”. Megjithatë, nëse zoti Putin nuk "dështohet në mënyrë vendimtare", vlerat thelbësore që bashkojnë të gjitha demokracitë "do të komprometohen fatalisht".

Ai shton: "Ukrainasit e bënë zgjedhjen e tyre një vit më parë. Tani i takon Perëndimit."


Lajmi kryesor:

Rusia arreston gazetarin e Wall Street Journal me akuzën e spiunazh! Putin nënshkruan dekretin: 147 mijë ushtarë rusë do të rekrutohen në pranverë


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Situata në veri të Kosovës, Begaj: Sjell pasoja për rajonin, tensioni erdhi nga ushtrimi i dhunës! Autoritetet të kenë durim dhe të koordinohen me partnerët strategjikë

Situata në veri të Kosovës, Begaj: Sjell pasoja për rajonin, tensioni erdhi nga ushtrimi i dhunës! Autoritetet të kenë durim dhe të koordinohen me partnerët strategjikë