A e morën mesazhin nga masat e reja të Sunak? ‘The Sun’ nxjerr shifrat: Bie numri i emigrantëve shqiptarë të paligjshëm në Britaninë e Madhe

A e morën mesazhin nga masat e reja të Sunak? ‘The Sun’ nxjerr shifrat: Bie numri i emigrantëve shqiptarë të paligjshëm në Britaninë e Madhe

Emigrantët e paligjshëm

BRITANI E MADHE- Gazeta prestigjioze “The Sun” ka publikuar një bilanc me një rënie të ndjeshme të emigrantëve shqiptarë që kalojnë kufirin ilegalisht për në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas tyre, numri i shqiptarëve që bëjnë këto kalime të rrezikshme, nëpërmjet Kanalit, është ulur me fillimin e një skeme largimi të shpejtë. Sipas “The Sun” nga 1099 shqiptarë që emigruan në Britaninë e Madhe në tre muajit e fundit të vitit të kaluar, vetëm 29 mundën të kalojnë Kanalin në tre muajt e parë të këtij viti.

Pas politikës shtrënguese të kryeministrit britanik, Rishi Sunak rreth 500 emigrantë të paligjshëm janë kthyer në Shqipëri. Një ndër 5 prioritetet kryesore të konservatorëve britanikë është të rregullonin me masa shtrënguese problematikën e tyre me emigrantët e paligjshëm.

Disa zyrtarë mendojnë se moti i keq ka penguar disa prej tyre që të largohen nga vendi i Evropës Lindore.

Këto politika shtrënguese nga Britania e Madhe besohet se është “transportuar” edhe te bandat që merren me transportimin e tyre, të cilët anë frikë se do i ndalin dhe do i kapin me gomone. Ata paguhen mijëra euro për kalimet e paligjshme.

Alp Mehmet, kryetar i Migration Watch, institut që monitoron fluksin e migracionit, u shpreh se shqiptarët kanë marrë mesazhin.

“Duket se iniciatorët shqiptarë mund ta kenë marrë mesazhin – nëse vini ilegalisht nuk do të mund të qëndroni. Tani le t’ua kalojmë të tjerëve (mesazhin), prej të cilëve numri më i lartë në një ditë këtë vit arriti në fundjavë.”

Shifrat e Home Office zbuluan ditën e djeshme se kishte 909 afganë të ardhur, rreth 24 për qind e totalit, me 675 indianë që erdhën me gomone.

Deputeti konservator, Kevin Foster, tha se shifrat tregonin se shpërthimi po “prodhonte rezultate”, duke shtuar se ishte thelbësore që Projektligji i Migrimit të Paligjshëm të kalonte përmes Commons . Komisioni për Barazi dhe të Drejtat e Njeriut pretendon se legjislacioni do të shkelte ligjin ndërkombëtar.

Çështja e emigrimit të shqiptarëve drejt Britanisë së Madhe pati nxitur një debat të madh, për shkak të deklaratës së ashpër të sekretares së Brendshme Britanike Suella Braverman, e cila i cilësoi shqiptarët që shkojnë drejt Britanisë me gomone, si kriminelë dhe pushtues. 

Kujtojmë se kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë zyrtare në Britaninën e Madhe, e para e një kryeministri shqiptar në Downing Street, ku u takua me homologun e tij Rishi Sunak. Dua të sigurohemi që komuniteti ynë të ndihet i sigurtë ishte kërkesa e Ramës, ndërsa Sunak vlerësoi progresin e bërë për emigracionin e paligjshëm. Në diskutime dhe bashkëpunimi ekonomik dhe siguria kibernetike. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ben1: 25/04/2023 10:25

    The Sun nuk eshte gazete prestigjiose. Eshte nje tabloid qe merret me thashetheme dhe qe ka paguar plot gjoba me se fundi per pergjimet e palighshme.Eshte e Murdock dhe qe perdor mjete nga me te poshtrat per qellime perfitimi.Ketej i thone eshte gazete e nivelit te punonjeseve te llacit,atyre qe manipulohen kollaj.Guardian eshte prestigjiose dhe e ndershme dhe me pak Times (po e Murdock )qe mundohet te mbahet pak me serioze ,si me thene nuk eshte shume e ndersyer sa tabloidet

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Nigeri/ Zjarr në një depo karburanti, 35 viktima, mes tyre 1 foshnje

Nigeri/ Zjarr në një depo karburanti, 35 viktima, mes tyre 1 foshnje