A e përmirëson vërtet rritjen e flokëve vaji i kastorit? Ja çfarë duhet të dini

A e përmirëson vërtet rritjen e flokëve vaji i kastorit? Ja çfarë duhet të dini

Foto ilustruese

Kur bëhet fjalë për kujdesin e flokëve dhe rritjen e flokëve, ka një shumëllojshmëri të gjerë produktesh në dispozicion.

Në varësi të llojit të flokëve dhe strukturës së flokëve, nga flokët e thatë tek flokët e hollë, numri i larmishëm i zgjedhjeve mund ta bëjë të vështirë të dini se ku të filloni udhëtimin tuaj të rritjes së flokëve.

Zgjidhja, megjithatë, mund të jetë aq e thjeshtë sa të kthehemi te bazat. Kohët e fundit, vaji i ricinit për rritjen e flokëve është rikthyer. Rezulton se përdorimi për një kohë të gjatë për kujdesin e flokëve funksionon gjithashtu.

Një tjetër që po përfiton një përdorim të gjerë, është dhe vaji i kastorit.

Kur shtoni produkte të reja në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës ose flokëve, duhet të siguroheni që jeni të vetëdijshëm për ndonjë efekt anësor që mund të ketë përdorimi i produkteve të përmendura. Disa produkte nuk kanë asnjë, të tjerët kanë shumë. Dhe ajo që funksionon për një nuk do të funksionojë për të gjithë. Këtu keni gjithçka që duhet të dini për vajin e kastorit, duke përfshirë mënyrën se si ta testoni atë përpara se të vendosni në kokë, ose flokë së pari.  

Çfarë është vaji i kastorit?

Vaji i kastorit ( Ricinus communis) ka një histori të gjatë, që i ka fillesat në Egjiptin e Lashtë. Është një lloj vaji vegjetal që është i ngjashëm me vajin e ullirit, por i bërë nga kokrrat e kastorit në vend të ullinjve.

Provat shkencore mbështesin përfitimet e shumta të vajit të kastorit për flokët tuaj , por ai është përdorur gjithashtu në produkte për kujdesin e lëkurës, aromat, ngjyrat, bojërat dhe më shumë. Është një vaj i gjithanshëm që është i pasur me acid ricinoleik, një përbërës që hidraton dhe mbështet prodhimin e kolagjenit.

Lufton rënien e flokëve.

Antioksidantët në vajin e kastorit mbështesin prodhimin e kolagjenit dhe ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të gjëndrave të flokëve (kështu që ato mbajnë një mbajtje më të mirë në lëkurën e kokës). Duke qenë se vaji i kastorit përdoret për të ruajtur shëndetin e kokës , nuk është çudi pse është një armë e zakonshme në luftën kundër rënies së flokëve.

Ndihmojnë në higjienën dhe shëndetin e flokëve

Vetitë antimikrobike të vajit të kastorit janë jashtëzakonisht të rëndësishme për shëndetin e flokëve dhe kokës. Ato ndihmojnë në reduktimin e infeksioneve kërpudhore dhe bakteriale, që mund të shkaktojnë acarim. Vaji i kastorit ndihmon në eliminimin e kruarjes.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

Në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë dhe armëmbajtje pa leje, policia greke arreston dy shqiptarë në Janinë dhe Igumenicë

Në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë dhe armëmbajtje pa leje, policia greke arreston dy shqiptarë në Janinë dhe Igumenicë