POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

A është kjo mrekullia e 8 e botës? Brezaret e orizit në Filipine ofrojnë pamje mahnitëse/FOTO

Brezoret e orizit në Filipine

Të vendosura në ishullin më të madh të Filipineve brezaret e orizit të Banaut merren shpesh si shembull perfekt i harmonisë mes aktivitetit njerëzor dhe natyrës. Jo më kot kjo zonë njihet edhe si “Mrekullia e Tetë e Botës”.

Një pjesë e këtyre brezareve janë ndërtuar para 2 mijë vitesh nga populli ifugao që shfrytëzonin reshjet e dendura të shiut për të kultivuar prodhimin e tyre kryesor dhe më të rëndësishmin, orizin.

Prej dy mijë vitesh orizi është produkti kryesor i zonës. Për nga vjetërsia, por edhe pamjet që ofrohen, këto brezare konsiderohen si mrekulli të inxhinierisë agro-kulturore të lashtësisë dhe janë në listën e zonave të mbrojtura nga UNESCO.

Nëse do të shtriheshin në një vijë lineare, gjatësia e këtyre brezareve do të shkonte në 20 mijë e 100 kilometra, ose pak a shumë sa gjysma e globit.

Komento

Komente

  • Viçidoli Dixhital: 16/04/2018 18:24

    Mrekulli e tete e botes asht kulla e Birishes ne Viçidol

    Përgjigju