A mendoni se do të përsëritet pakti Rama-Basha si në 2017? Ja si përgjigjen shqiptarët (Sondazhi)

Shtrëngimi i duarve Rama-Basha në 17 Maj të 2017

Sot është data 17 Maj. Dy vite më parë mbrëmjen e 17 Majit kryeministri Edi Rama dhe kryetari i PD-së Lulzim Basha shtrënguan duart duke firmosur paktin për daljen e opozitës nga çadra për t'u futur në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të cilat u fituan nga Partia Socialiste që formoi e vetme shumicën në parlament.

Por dy vite më pas është e njëjta situatë, opozita e drejtuar nga PD-ja dhe këtë herë me LSI-në në krah përveç partive të tjera dogjën mandatet në shkurt dhe prej tre muajsh janë në rrugë në protesta intensive, disa prej të cilave të dhunshme. Opozita kërkon largimin e Edi Ramës me cdo kusht, ndërsa ka paralajmëruar bllokimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit.

Situata dhe retorika është e njëjtë, ndërsa në prag të zgjedhjeve dje deputetët e opozitës së re u shprehën se dyshojnë se mund të ketë një tjetër pakt të fshehtë, por PS-ja e mohoi. Sot, Shqiptarja.com dhe Report Tv shtruan pyetjen, a mendoni se do të përsëritet marrëveshja e 17 Majit Rama-Basha? Në sondazh kanë marrë pjesë mbi 2 mijë persona, nga të cilët 66% kanë votuar 'JO' dhe 34% 'PO'.

Rezultati i sondazhit 

d.ba./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • ilirjana cakaj: 17/05/2019 16:28

  ajo nuk ishte marrveshje ndermjet Rames dhe Bashes por ishin nderkombetaret qe e bene ate marreveshje por shqoptaret shkojne mbas lajmeve te mediave

  Përgjigju
 • Hinglateri: 17/05/2019 16:07

  Joooooooooooooo

  Përgjigju
  • Hana: 23/05/2019 08:19

   Asnje marrveshje me Bashen Edi Rama e ka ba marveshjen me popullin ne 2017 Basha te shkoje ne prokurori per vrasjen e 21 janarit e vjedhjen e rruges se kombit Jo marveshje me vraresit