A mund të transferohet dosja për vrasjen e Aleks Nikës në SPAK? Kraja: Nuk është në kompetencën tonë

A mund të transferohet dosja për vrasjen e Aleks Nikës në SPAK? Kraja: Nuk është në kompetencën tonë

1653039728_kraja.jpeg

Deputeti i Partisë Socialiste Eduart Ndreca pyeti kreun e SPAK Arben Kraja në Komisionin e Ligjeve nëse dosja për vrasjen e Aleks Nikës mund të transferohet për hetim në Prokurorinë e Posaçme.

Kraja deklaroi se sipas kodit të procedurës penale, kur një dosje është e regjistruar pranë një prokurorie, në këtë rast në Prokurorinë e Tiranës, është ajo kompetente për të vendosur mos shpallje kompetence dhe kalimin e saj në një prokurori tjetër (SPAK). Ai tha se këtë hap duhet ta ndërmarrë Prokuroria e Tiranës.

“Aleks Nika është vrarë më 21 Janar. E ndjej detyrim të pyes a ekziston ndonjë mekanizëm ligjor të transferimit të dosjes nga prokuroria e Tiranës drejt SPAK? Pas reformës pesha e kësaj dosje lidhet më shumë me kompetencat e SPAK”, e pyeti Ndreca.

“Kur një procedim penal është pranë një prokurorie është ajo kompetente për të vlerësuar se çfarë ka në dosje dhe për të parë nëse ka elementë që nuk jam kompetencë e saj por të një prokurorie tjetër. Mbi këtë bazë i drejtohen aktet një prokurorie tjetër që në këtë rast është SPAK i cili i vlerëson dhe vendos ta pranojë apo mos ta pranojë. Edhe ai rast duhet të zgjidhet në këtë formë”, përgjigjet Kraja.

Kujtojmë që predha që i mori jetën Aleks Nikës, protestuesit të vrarë në protestën e 21 janarit ka mbërritur në Itali. Report Tv ka mësuar se predha do të ekzaminohet nga laboratorin e policisë shkencore italian në Romë për të identifikuar armën që e ka qëlluar.

Nga katër viktima, vetëm vrasja e Aleks Nikës ka mbetur pa autor pasi nuk e identifikuar arma që e qëlloi. Hetimet po ndiqen nga prokurore Marjeta Zaimi. Më herët një ekspertizë e bërë edhe në një laborator në Amerikë,  por përgjigja erdhi negative duke mos e identifikuar armën që e qëlloi.


Lajmi kryesor:

A po ndërhyn Rama në punën e SPAK? Kraja i përgjigjet Alibeajt: Nuk ndikohemi nga deklaratat publike, zbatojmë ligjin


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

Kisha ku prehet Mbretëresha Elizabeth hapet për publikun, publikohet fotoja e parë me pllakën e varrit

Kisha ku prehet Mbretëresha Elizabeth hapet për publikun, publikohet fotoja e parë me pllakën e varrit