A po ndërhyn Rama në punën e SPAK? Kraja i përgjigjet Alibeajt: Nuk ndikohemi nga deklaratat publike, zbatojmë ligjin

TIRANË- Në komisionin e Ligjeve, ndërsa ka prezantuar punën e Prokurorisë së Posaçme për vitin 2021, kreu i saj Arben Kraja ka ritheksuar se prokurorët vijojnë angazhimin e tyre, pavarësisht deklaratave dhe retorikës politike. Pyetjes së deputetit demokrat Enklelejd Alibeaj se a po ndërhyn Edi Rama në SPAK, Kraja iu përgjigj se zbatojnë vetëm ligjin. Sipas tij, prokurorët e SPAK të ndodhur nën monitorim të publikut dhe institucioneve të tjera, nuk ndikohen deklaratat publike.

“Pyetja e dytë, në javët e fundit ka ndodhur që ka pasur deklarime politike të pushtetit, nga kryeministri, ministri i Drejtësisë, që kërkojnë t’ju tregojnë prioritetet, të vendosin agjendën. Kujtoj këtu deklaratat e kryeministrit në asamble e me radhë. Sipas opinionit tim kjo është ndërhyrje e drejtpërdrejt e politikës në punët e drejtësisë. Juve konsideroni që kjo është një ndërhyrje në punën tuaj dhe a rrënon sipas konsideratave tuaja vlerësimin e publikut te veprimtaria juaj”, e pyeti Alibeaj.

“Ka qenë bashkëpunim i mirë, kemi pasur mbështetje. Unë nuk dua të komentoj sepse smë takon mua të bëj analiza të tilla. Ne kemi parim dhe standard që kemi vendosur të mos ndikohemi nga deklarimet publike. Gjithsecili ka të drejtën e tij të shprehë opinione, ndërsa ne duhet të jemi korrekt me ligjin, këtë parim kemi ndjekur. A duhet një nen për ta ndaluar këtë? Ka qenë diçka e parashikuar, u hoq më pas. Është në dorën tuaj, ne i ushtrojmë funksionet. Nuk është diçka shqetësuese për ta kthyer në nismë ligjore”, u përgjigj Kraja.

Kreu i SPAK, u ka dhënë përgjigje pyetjes së deputetit socialist Pandeli Majko, nëse shpallja ‘non grata’ e personave në Shqipëri, a është një indice për të nisur hetim. Kraja tha se nuk mund të përgjigjet, pasi ligji u ndalon të komentojnë vendimet e institucioneve të tjera, kombëtare apo ndërkombëtare.

Për deputetin Fatmir Xhafaj, puna e bërë nga spak është për t’u vlerësuar, por ai ka thënë se ka mjaft praktika që duhen ndryshuar në punën e prokurorëve.    

“Hetimi ka efekt parandalues për shoqërinë, në mënyrë që të bëjmë politika shtetërore. E mbështes punën e spak, kam qenë pjesë e reformës në drejtësi. Prokurorët e spak të ndahen nga përvoja e prokurorit të krimeve të rënda, nga praktika e ndjekur. Nuk kanë pasur këtë mbështetje. Duhet të iki koha kur një oficer bën 20 kallëzime në ditë, kur shërbejnë si sekserë, apo kur drejtuesi i prokurori kontrollon praktikën e dosjeve”, u shpreh Xhafaj.

Ndërsa deputeti Operd Bylykbashi, tha se hetimi i krimeve zgjedhore mbetet një nga problemet të të ndjeshme dhe me ndikimin më të madh në shoqëri, ndërsa listoi tenderimet për rindërtimin dhe pandeminë, si afera ku qeveritarë dhe njerëz pranë tyre kanë përfituar miliona, dhe ku nuk ka çështje hetimore

“Ndërtimi me riciklimin e parasë kriminale, ja ku e shohim Tiranën askush nuk e di se nga burojnë paratë që po ndërtohet. Rindërtimi nga tërmeti. Të gjitha janë rastet martohet krimi dhe politika. Ne po shohim në mënyrë të rregullt sesi tenderat merren nga të njëjtat kompani. Nënkontraktimi është rast tipik ku mafia apo krimi i organizuar shtrijnë duart dhe fusin duart në ekonomi dhe në fondet publike. E ka si mekanizëm për të shtrirë drejt pushtetit”, u shpreh Bylykbashi.

Krahasuar me vitin 2020, Kraja tha se ka patur një rritje të ndjeshme të të arrestuarve dhe hetimeve, ndërsa ka shpjeguar edhe për çfarë përdoren paratë e konfiskuara nga krimi. Deputetët në komision, kanë nxitur SPAK të vijojë punën e nisur, pasi pritmëritë e publikut janë të larta. Ndërsa kanë theksuar se duhet plotësuar me 60 hetues BKH, si një strukturë ndihmse në punën e spak, por edhe vet organika e prokurorisë së posacme, nuk duhet të ketë më mangësi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:41
A mund të transferohet dosja për vrasjen e Aleks Nikës në SPAK? Kraja: Nuk është në kompetencën tonë

1653039728_kraja.jpeg

Deputeti i Partisë Socialiste Eduart Ndreca pyeti kreun e SPAK Arben Kraja në Komisionin e Ligjeve nëse dosja për vrasjen e Aleks Nikës mund të transferohet për hetim në Prokurorinë e Posaçme.

Kraja deklaroi se sipas kodit të procedurës penale, kur një dosje është e regjistruar pranë një prokurorie, në këtë rast në Prokurorinë e Tiranës, është ajo kompetente për të vendosur mos shpallje kompetence dhe kalimin e saj në një prokurori tjetër (SPAK). Ai tha se këtë hap duhet ta ndërmarrë Prokuroria e Tiranës.

“Aleks Nika është vrarë më 21 Janar. E ndjej detyrim të pyes a ekziston ndonjë mekanizëm ligjor të transferimit të dosjes nga prokuroria e Tiranës drejt SPAK? Pas reformës pesha e kësaj dosje lidhet më shumë me kompetencat e SPAK”, e pyeti Ndreca.

“Kur një procedim penal është pranë një prokurorie është ajo kompetente për të vlerësuar se çfarë ka në dosje dhe për të parë nëse ka elementë që nuk jam kompetencë e saj por të një prokurorie tjetër. Mbi këtë bazë i drejtohen aktet një prokurorie tjetër që në këtë rast është SPAK i cili i vlerëson dhe vendos ta pranojë apo mos ta pranojë. Edhe ai rast duhet të zgjidhet në këtë formë”, përgjigjet Kraja.

Kujtojmë që predha që i mori jetën Aleks Nikës, protestuesit të vrarë në protestën e 21 janarit ka mbërritur në Itali. Report Tv ka mësuar se predha do të ekzaminohet nga laboratorin e policisë shkencore italian në Romë për të identifikuar armën që e ka qëlluar.

Nga katër viktima, vetëm vrasja e Aleks Nikës ka mbetur pa autor pasi nuk e identifikuar arma që e qëlloi. Hetimet po ndiqen nga prokurore Marjeta Zaimi. Më herët një ekspertizë e bërë edhe në një laborator në Amerikë,  por përgjigja erdhi negative duke mos e identifikuar armën që e qëlloi.

Ora 11:01
A po ndërhyn Rama në punën e SPAK? Kraja i përgjigjet Alibeajt: Nuk ndikohemi nga deklaratat publike, zbatojmë ligjin

 

Kreu i SPAK Arben Kraja i është përgjigjur kreu te grupit parlamentar të PD-së Enkelejd Alibeajt, i cili e pyeti a quhen ndërhyrje deklaratat e Ramës dhe anëtareve të PS përse ende nuk kan nisur hetimet për Berishën non grata, apo gjyqtarë e prokurorë të korruptuar.

Kraja tha se nuk merren me deklarime publike por zbatojnë ligjet.

“Ka qenë bashkëpunim i mirë, kemi pasur mbështetje. Unë nuk dua të komentoj sepse smë takon mua të bëj analiza të tilla. Ne kemi parim dhe standard që kemi vendosur të mos ndikohemi nga deklarimet publike. Gjithsecili ka të drejtën e tij të shprehë opinione, ndërsa ne duhet të jemi korrekt me ligjin, këtë parim kemi ndjekur. A duhet një nen për ta ndaluar këtë? Ka qenë diçka e parashikuar, u hoq më pas. Është në dorën tuaj, ne i ushtrojmë funksionet. Nuk është diçka shqetësuese për ta kthyer në nismë ligjore”, tha Kraja.

Ora 10:55
A është 'non grata' një indicie për SPAK që të nisë hetime? Kraja i përgjet Majkos

 

Deputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko e ka pyetur Arben Krajën se shpallja non grata a është një indice për të nisur hetim. Kraja tha se nuk mund të përgjgjet pasi ligji u ndalon të komentojnë vendimet e institucioneve të tjera, kombëtare apo ndërkombëtare.

“Si e ka çmuar SPAK nga kompetencat e ligjore, vendimet për shpalljen non-grata ndaj një zyrtari të lartë  në kuadër të nenit 24/6 të kodit të procedurës penale. E vlerësoni këtë si një indicie apo shkak për proaktivitet?”, e pyeti Majko.

“Kjo është pyetje që s’mund të jap përgjigje, e kemi të ndaluar me ligj të japim opinion për institucione të tjera, të brendshme apo të jashtme”, u përgjigj ai.

Ora 10:51
Kreu i SPAK te ‘Ligjet’: Ja për çfarë përdoren paratë e konfiskuara nga aktivitetet kriminale

Gjatë fjalës së tij në Komisionin e Ligjeve, Kraja tha se me paratë e koksifikuar nga aktivitetet kriminale janë ngritur laboratorë eksperimentalë.

“Ne kemi ngritur një laborator të ekspertimeve digjitale me fondet e konfiskuara nga aktiviteti kriminal. Kemi aplikuar, kemi marrë fondin, janë blerë pajisjet. Kemi marrë tre nga ekspertët më të mirë që janë në vend e është bërë efecient në fund të vitit 2021. Janë trajnuar prokurorët e hetuesit e BKH. Për periudhën e fundit kanë kryer 118 akte ekspertimi”, tha Kraja.

Kraja tregoi sesi është vijuar me emërimet në strukturat e SPAK-ut dhe BKH dhe të gjithë koordinimet e kryera me institucionet e tjera.

“Kemi ushtruar funksionin me një staf prej 13 prokurorësh nga 20 e meritaur nga Kuvendi. Në korrik kemi emëruar 2 prokurorë duke u bërë 15 dhe në dhjetor 2 të tjetër duke shtuar 17. Nga shtatori 2021 kanë filluar detyrën oficerët e BKH. Është bërë vlerësimi i punës për të gjithë stafin. Janë parashikuar mbi 340 mln për efekt personeli. Në strukturë janë miratuar 164 punonjës. Prokurorë nga 20 kanë qenë 15. Hetues në BKH kanë qenë 29. Gjatë vitit të kaluar kemi vënë në evidencë zyrën e përgjimeve, e atashuar pranë Prokurorisë së Posaçme. Për periudhën e fundit kemi marrë akte ekspertimi. Sigurimi i bazës së të dhënave, bazuar në ligjin për SPAK-un kemi të drejt të marrim akses.

Duhet të kemi infrastrukturë të ngritur e më pas të marrësh sisteme. Kemi ngritur infrastrukturë moderne. Rrjetet tona janë certifikuar. Kemi siguruar lidhje me fibër optike. Ka filluar marrja e aksesit, që ne i shfrytëzojmë për efikasitetin e hetimit. Të punosh nga sistemi me letër e të kthehesh në sistem elektronik ka vështirësi. Aktualisht jemi në proces të blerjes së pajisjeve. Kemi pasur informacione me një sërë institucionesh. Kemi vlerësuar bashkëpunimin në nivel ndërkombëtar. Kemi pasur rritje për ndihmë juridike. 50% i është kthyer përgjigje, u shpreh Kraja.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jorgo: 20/05/2022 11:39

  Rama edhe po te nderhyje ka te drejte sepse do qe drejtesia te veje dore sa me pare per kriminelat si saliu dhe meta qe cetem te keqija i kane bere ketij populli

  Përgjigju
 • Fatmir: 20/05/2022 11:36

  SPAK eshte duke bere detyren e vet dhe se shpejti do denohen edhe kriminelet me te medhenj te popullit Berisha me Meten

  Përgjigju
 • Alesia: 20/05/2022 11:32

  Rama nuk po nderhyn ne punen e Spak por po mundohej ti tregonte qe duhet ta bente detyren me shpejt,Tani Spaku po fillon te funksionoje sic duhet dhe ne qytetaret e thjeshte po kuptojme qe drejtesia po vendoset ne vend.

  Përgjigju
 • Evi: 20/05/2022 11:29

  Rama nuk po nderhyn po i ttrgon thjesht te bejn punen qe u takon

  Përgjigju
 • Fredi: 20/05/2022 11:28

  Nuk po nderhyn Rama te punet e SPAK thjesht po i kujton punet qe duhet ti kishin ber me koh. Ktij Alibeaj pse i djeg?

  Përgjigju
 • Qerim: 20/05/2022 11:27

  Normal qe Rama nuk nderhyn tek SPAK por si nje kryeminister i vendit tone ka plot te drejten qe te vendose drejtesine ne vend.SPAK-u te reflektoje dhe te vendose para ligjit kriminelet,hajdutet duke filluar qe nga non grada,likja e deri tek kokat e vogla!

  Përgjigju
 • Nardi: 20/05/2022 11:27

  Nese Arben Kraja vazhdon te drejtoje kete organ askush te mos prese gje pozitive e hetim te personave te siperpermendur dhe jo vetem.Thjesht ai me disa goditje te dores se dyte perpiqet tu hedhe syve jo vetem amerikaneve,por dhe BE-se e shumices se shqiptareve.Kjo nuk do shume mend per tu kuptuar!

  Përgjigju
 • Klevi: 20/05/2022 11:23

  Rama nuk po nderhyn ne spak thjesht po ngre zerin per shume kriminele . Dhe spaku duhet ta degjoje kete thirrje .

  Përgjigju
 • Frenki: 20/05/2022 11:22

  U merzit alibeaj i shkrete qe i arrestuan bashkpuntoret prandaj i djeg

  Përgjigju
 • alfred: 20/05/2022 11:21

  normale qe nuk nderhyn askush ne vendimet e se vertetes por rama ka dhen dhe prova per meten dhe ka bere kerkese plot here por perseri spaku nuk e vendos uin ne ziarr

  Përgjigju
 • urimi: 20/05/2022 11:21

  Berisha,Likja,keta prokurore e gjyqtare te rene ne rrjete ai i ka vene sic duket vetes per detyre te shpoje rrjeten e te dalin te gjithe jashte.Vetem nje rruge ka.Te hapet nje hetim urgjent per punen e deritanishme te Arben Krajes me specialiste te paanshem te fushes dhe te shihet me imtesi se [perse nuk hetohen keta e sidomos pasuria marramendese e Metes e krimet e Berishes.Vetem keshtu mund te transformohet SPAKU nga OJQ ne organin qe presin USA,BE dhe shqiptaret anekend vendit e jashte shqiperise.

  Përgjigju
 • urimi: 20/05/2022 11:21

  Berisha,Likja,keta prokurore e gjyqtare te rene ne rrjete ai i ka vene sic duket vetes per detyre te shpoje rrjeten e te dalin te gjithe jashte.Vetem nje rruge ka.Te hapet nje hetim urgjent per punen e deritanishme te Arben Krajes me specialiste te paanshem te fushes dhe te shihet me imtesi se [perse nuk hetohen keta e sidomos pasuria marramendese e Metes e krimet e Berishes.Vetem keshtu mund te transformohet SPAKU nga OJQ ne organin qe presin USA,BE dhe shqiptaret anekend vendit e jashte shqiperise

  Përgjigju
 • Natasha zeneli: 20/05/2022 11:20

  Spaku ka arrestuar deputetet e ps ju vazhdoni me avazin qe rama nderhyn ne spak ca jan kto palacolleqe aman

  Përgjigju
 • redi: 20/05/2022 11:20

  edhe nese do te nderhynte rama shume mire do te bente sepse spaku spo nxierr akoma perball dreitesise Meten dhe SAlen te cilet te zhytur ne krim

  Përgjigju
 • pukjani: 20/05/2022 11:20

  Arben Kraja thjesht nuk do qe te hape procedim penal per ta,nuk do qe te hetoje,pasi ata nuk jane ne ;planet e tij.Ai ,sic shjohim ka vetem nje objektiv.Te denoje me purgim te perjetshem Sajmir Tahirin "per shperdorim detyre" (porosi e Sal;iut kjo) dhe te gjuaje ndonje fakir qe tenton te korruptoje ndonje polic.

  Përgjigju
 • sokoli: 20/05/2022 11:17

  ti o arben kraja je per spak per vete , duhet te cohesh sa me shpejt se ndryshe nuk do kemi as saliun as liken asnjehre ne burg

  Përgjigju
 • Landi: 20/05/2022 11:16

  Ato jane caktuar aty per te zbatuar ligjin dhe ne zbatimin e ligjit shume shpejt Sali Berisha do hyj ne burg

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?



×

Lajmi i fundit

Mundësi e artë për Kombëtaren, por Brojës nuk i mjafton dinakëria

Mundësi e artë për Kombëtaren, por Brojës nuk i mjafton dinakëria