Abazoviç: Kam marrëdhënie shumë miqësore me Vuçiç, akuzat se ai ndërhyn në politikën e Malit të Zi janë të ekzagjeruara

Abazoviç: Kam marrëdhënie shumë miqësore me Vuçiç, akuzat se ai ndërhyn në politikën e Malit të Zi janë të ekzagjeruara

Dritan Abazoviç dhe Aleksandër Vuçiç

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka deklaruar se ka marrëdhënie tepër miqësore me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç. Në një intervistë për mediat malazeze, Abazoviç hodhi poshtë akuzat e bëra ndaj tij se Vuçiç po lejohej të ushtronte ndikim në politikat e brendshme të Malit të Zi.

“Unë jam sulmuar vazhdimisht me pretendimet se Vuçiç po menaxhon diçka këtu, unë i refuzoj gjëra të tilla, i konsideroj joserioze”. Marrëdhënia ime me Vuçiçin është shumë korrekte, miqësore”, ka thënë Abazoviç në një intervistë për Vijesti.

Ai shtoi se marrëdhëniet e tij me njerëzit e tjerë në rajon janë të njëjta dhe se nuk ka ndërprerje në komunikim me asnjë kryeministër apo president në rajon.

“Unë mendoj se është detyrë e kryeministrit të Malit të Zi, kushdo qoftë ai, të trashëgojë marrëdhënie të mira me njerëzit në rajon. “A na pëlqen ndonjë opsion politik në rajon, nuk është çështja jonë dhe është çështje e qytetarëve tanë”, tha Abazoviç.

Abazovic beson se perceptimi i ndikimit të Vuçiçit në Mal të Zi është i mbivlerësuar dhe thekson se nëse dikush dëshiron të thotë se Mali i Zi duhet të ketë marrëdhënie të këqija me Serbinë vetëm sepse nuk i përshtatet presidentit malazez Milo Gjukanoviq, ai nuk e pranon këtë si një gjë të mirë për Malin e Zi.


 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbërori: 02/01/2023 21:01

  Edvin shkjau shqipfolës, Dritan shkjau shqipfolës janë një brumë i pështirë si Vucici fashist….

  Përgjigju
 • Pjeter: 02/01/2023 18:16

  Kujdes mer Tan kujdes,osht gjarper i zi ai,te kafshon ateher kur nuk e pret!!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Përballja e të penduarit të drejtësisë Luftar Reçi me grupin e Emiljano Shullazit do të bëhet me dyer të mbyllura! Avokatja: Jo më 'publicitet'

Përballja e të penduarit të drejtësisë Luftar Reçi me grupin e Emiljano Shullazit do të bëhet me dyer të mbyllura! Avokatja: Jo më 'publicitet'