Afganët që përballen me të ftohtin e fortë por edhe me një zgjedhje të ashpër, ushqim apo ngrohje?

Afganët që përballen me të ftohtin e fortë por edhe me një zgjedhje të ashpër, ushqim apo ngrohje?

Fëmijët afganë

Shumë provinca në Afganistan kanë parë një dimër jashtëzakonisht të ftohtë në dy javët e fundit, me temperatura që kanë rënë deri në -21 gradë Celsius në Kabul. Më shumë se 20 persona kanë vdekur nga vala e të ftohtit, sipas raportimeve të mediave.

Në rastin më të ngrohtë, temperatura në Baghlan të premten ishte 11 gradë nën zero. Dhe pa akses në ngrohje të përballueshme, gjithçka që kanë Shahini dhe 14 anëtarët e familjes së tij, përfshirë 10 fëmijët e tij, janë njëri-tjetri për rehati në të ftohtin e ftohtë.

“Ne kemi një buhari [një ngrohës tradicional me qymyr]; ne blemë pak qymyr në fillim të dimrit, por në këtë mot [të ftohtë], furnizimi ynë pothuajse ka mbaruar dhe ne nuk mund të përballojmë më”, tha 54-vjeçari Shahin për Al Jazeera, i ulur brenda dhomës së thithur.

Shahini, me profesion taksist, ka gati një vit pa punë. Sundimtarët e rinj talebanë të vendit kanë luftuar për të ringjallur ekonominë për më shumë se 18 muaj që kur u kthyen në pushtet. Qeveria e tyre, ende duke u përballur me izolimin ndërkombëtar, nuk ka qenë në gjendje të përballet me varfërinë e shfrenuar dhe një krizë humanitare.

Ndërsa 54-vjeçari luftonte për të përballuar jetesën, një krizë mjekësore në familjen e tij e vuri në borxhe të rënda dhe biznesi në pakësim bëri që ai të mos mund të përballonte më karburantin e nevojshëm për të drejtuar makinën e tij.

“Dy nga djemtë e mi punojnë si punëtorë ditor, por ata nuk fitojnë më shumë se 150 afganë (1,68 dollarë) në ditë; nuk mjafton as për të blerë ushqime për ditën. Ka muaj që nuk kemi shijuar një frut apo mish”, tha ai.

E vendosur në rrëzë të maleve të frikshme Hindu Kush, qyteti i tyre nuk është i panjohur për dimrin e ashpër. Në fakt, bora e madhe plotëson ujërat nëntokësore dhe mund të jetë e dobishme për bujqësinë.

“Ne jemi të lumtur që bie borë, është një dhuratë nga Zoti dhe do të jetë e dobishme për puset dhe fermerët, por ne jemi shumë të shqetësuar se si do të qëndrojmë ngrohtë me uljen e temperaturave,” thotë Shahin. "Ne mezi përballojmë të blejmë ushqim," shtoi ai solemnisht.

Anomalitë e motit

Në provincën fqinje Samangan, një 25-vjeçare afgane nënë e dy fëmijëve u përball me zgjedhje të vështira - të blinte qymyr ose ushqim.

“Nëse blejmë qymyr dhe dru, atëherë nuk do të mund të blejmë ushqim. Paratë që na dërgon burri im nuk janë të mjaftueshme për të mbuluar as kërkesat elementare, "tha Maryam për Al Jazeera. Burri i saj punon në një shtet fqinj.

Si gruaja e një ish-ushtari me qeverinë afgane të mbështetur nga SHBA, ajo kërkoi anonimitetin për të shmangur hakmarrjen e talebanëve.

“Pas rënies së Kabulit, burri im u gjuajt nga talebanët dhe u desh të arratisej në një vend fqinj. Për një kohë mbijetuam me kursimet e tij dhe më pas me bamirësi. Ai na dërgon para kur ka punë, por ne nuk mund të përballojmë një buhari këtë dimër”, tha ajo.

Në vend të kësaj, ata u mbështetën në një "sandali" - një strukturë druri si tavolinë që mund të mbajë një ngrohës të vogël dhe është e mbuluar me një jorgan të madh për të kapur ngrohtësinë.

“Kjo është e vetmja gjë që kemi, por nuk nxehet kurrë sa duhet, sepse nuk mund të përballojmë as pak dru [për ngrohësin e vogël në sandale]. Zakonisht përdor plastikë dhe letra të hedhura, të cilat nuk zgjasin shumë”, tha Maryam. “Ky është dimri më i ftohtë i jetës sime dhe nuk e di se si do ta mbijetojmë pa ushqim apo ngrohje”, shtoi ajo.

Talibanët kanë shpëtuar civilët e bllokuar në vende të largëta pas reshjeve të mëdha të borës, sipas raporteve të mediave.

Dimri ekstrem ka shtuar tashmë mjerimin e afganëve që tashmë po vuajnë nga një krizë e paprecedentë humanitare, duke prekur 28 milionë njerëz , sipas shifrave të fundit nga Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA).Ai ndau se modelet e parashikimit vlerësonin se vala e ftohtë do të zgjaste deri në fund të janarit ose javën e parë të shkurtit, përpara se moti të kthehej në kushtet mesatare.

“Afganistani, si vendet e tjera, është duke dëshmuar një rritje të numrit të ngjarjeve ekstreme. Kjo ka të bëjë shumë me ndryshimin e klimës, pasi më shumë energji diellore vërehet nga atmosfera e Tokës, e cila nga ana tjetër rrit dinamikën e aktiviteteve atmosferike si valët e të nxehtit, shirat e shpejtë, etj,” tha ai, duke shtuar se mungesa e gatishmërisë për ngjarje të tilla mund të kanë pasoja katastrofike për afganët.

Pezullimi i shërbimeve të OJQ-ve

Sanksionet ndërkombëtare dhe kufizimet bankare të vendosura ndaj talebanëve kur ata morën vendin në gusht 2021 kanë shkaktuar një krizë ekonomike, duke e çuar një vend tashmë të dëshpëruar në katastrofë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit