Afganët të kërcënuar nga uria, kreu i Organizatës Botërore të Ushqimit: Do të përballen me ferrin në tokë

Afganët të kërcënuar nga uria, kreu i Organizatës Botërore të Ushqimit: Do të përballen me ferrin në tokë

Siria është një vend që ka filluar të ndjejë frikën e vërtetë të urisë.

Dielli dhe temperaturat e larta, po i lënë vendin motit të ftohtë. Disa zona raportojnë thatësirë, e cila e bën edhe më keq katastrofën.

Në Maidan Wardak, 50 milje në perëndim të Kabulit, një turmë prej disa qindra burrash ishin mbledhur me shpresën për të marrë miell nga një pikë zyrtare e shpërndarjes. Mielli u sigurua nga Programi Botëror i Ushqimit.

Ushtarët talebanë e mbajtën turmën në mënyrë të arsyeshme të qetë, por njerëzit që u thanë se nuk kishin të drejtë për të marrë miell ishin të zemëruar dhe të frikësuar.

"Dimri është pothuajse këtu," tha një plak. "Nuk e di se si do ta kaloj atë nëse nuk mund të kem bukë".

Nëse moti do të jetë aq i keq sa ekspertët parashikojnë këtë dimër, pritshmëria është që një numër i madh do të kërcënohet nga uria akute dhe uria e përhapur. Drejtori ekzekutiv i Programit Botëror i Ushqimit, David Beasley, tha se situata në Kabul është alarmante.

"Është aq keq sa nuk mund ta imagjinoni. Në fakt, ne tani po shikojmë krizën më të keqe humanitare në Tokë", tha i.

“95% e njerëzve nuk kanë ushqim të mjaftueshëm dhe tani po shohim 23 milionë njerëz që 'marshojnë' drejt urisë, Gjashtë muajt e ardhshëm do të jenë katastrofikë. Do të jetë ferr në Tokë”, shtoi ai.

Para se talibanët të merrnin pushtetin në Afganistan në gusht, kishte besim se qeveria e Presidentit Ashraf Ghani do të ishte në gjendje të përballonte kërcënimin e një dimri të keq, duke pasur parasysh ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare. Kjo ndihmë u zhduk kur qeveria u rrëzua.

Vendet perëndimore e kanë ndërprerë ndihmën e tyre për vendin, pasi nuk duan që të duken se ndihmojnë një regjim që ua ndalon vajzave arsimimin dhe është në favor të rikthimit të gamës së plotë të dënimeve të sheriatit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Lista me dhjetë emrat! Favoritët për të fituar 'Topin e Artë'

Lista me dhjetë emrat! Favoritët për të fituar 'Topin e Artë'