Afganistan, seri bombash në Ditën e Pavarësisë, 66 të plagosur

Një duzinë shpërthimesh goditën qytetin e Jalalabad këtë mëngjes, në Afganistan, në një ditë të veçantë, njëqindvjetorin e pavarësisë së vendit.

sipas informacioneve paraprake, shpërthimet u shkaktuan nga bomba artizanale të vendosura në rrethe të ndryshme të qytetit.

Prej shpërthimeve ka patur të paktën 66 të plagosur.

"Njerëzit ishin mbledhur për të festuar ditën e pavarësisë dhe po argëtoheshin. Pas shpërthimit kishte njerëz të shtrirë në dysheme e kudo", tha një dëshmitar.

Seria e sulmeve, që pason sulmin kamikaze të së Shtunës në Kabul gjatë një dasme, ende nuk është ka patur përgjegjës

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i duhet vendit një klasë krejtësisht e re politike?

Komento