Afganistan, talebanët vendosin kushtin e ri për femrat që duan të udhëtojnë

Taleban

Taleban

Duket si absurde por është e vërtetë. Talebanët i kanë ndaluar gratë të udhëtojnë në distanca më të gjata se 45 milje, përveç nëse shoqërohen nga një anëtar mashkull i familjes. E ashtuquajtura Ministria për Promovimin e Virtytit dhe Parandalimin e Vesit ka njoftuar se grave që kërkojnë të udhëtojnë diçka tjetër përveç distancave të shkurtra, nuk duhet t'u ofrohet transport nëse janë vetëm, dhe këmbënguli që transporti t'u ofrohet vetëm atyre që mbajnë hixhabe islame.

Udhëzimi, i shpërndarë në rrjetet e mediave sociale, vjen disa javë pasi ministria u kërkoi kanaleve televizive afgane të ndalonin shfaqjen e dramave dhe telenovelave me aktore gra.

Ministria u kishte bërë thirrje gjithashtu grave gazetare televizive që të mbajnë hixhabe gjatë prezantimit.

Direktiva e re e ministrisë që parandalon gratë të udhëtojnë vetëm në distanca të konsiderueshme gjithashtu tha se njerëzit duhet të ndalojnë së luajturi muzikë në automjetet e tyre.

Interpretimi i talebanëve për hixhabin – i cili mund të variojë nga mbulimi i flokëve deri te mbulesa e fytyrës apo mbulimi i gjithë trupit – është i paqartë dhe shumica e grave afgane tashmë mbajnë shami.

Që nga marrja e pushtetit në gusht, talebanët kanë vendosur kufizime të ndryshme për gratë dhe vajzat, pavarësisht se premtuan një rregull më të butë në krahasim me qëndrimin e tyre të parë në pushtet në vitet 1990.

Në disa provinca, autoritetet lokale talebane janë bindur të rihapin shkollat ​​- por shumë vajza mbeten ende të shkëputura nga arsimi i mesëm.

Në fillim të këtij muaji, grupi islamik lëshoi ​​një dekret në emër të liderit të tyre suprem që udhëzon qeverinë të zbatojë të drejtat e grave. Dekreti nuk përmendte aksesin e vajzave në arsim.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

‘Parada e Krenarisë’, ambasadorja e Suedisë për Report Tv: Dashuria është për të gjithë