Afganistani 'feston' ditën e pavarësisë, vriten disa protestues që gëzuan me flamurin kombëtar! Talebanët: Mundëm arroganten e botës, SHBA-në

 

Talebanët sot festojnë 122 vjetorin e pavarësisë së Afganistanit nga Mbretëria e Bashkuar, ditë e cila është karakterizuar nga protesta në disa rajone të vendit të cilat I kanë marrë jetën disa personave.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se kanë vdekur disa persona në qytetin afgan të Asadabadit kur luftëtarët talebanë qëlluan mbi njerëzit që valëvitnin flamurin kombëtar, një ditë pasi tre persona u vranë në një protestë në Jalalabad.

Protestat e njerëzve që valëvitin flamurin afgan, pasi kishin rrëzuar flamujt e bardhë të talebanëve, janë shenjat e para të kundërshtimit popullor ndaj regjimit të ri.

"Qindra njerëz dolën në rrugë. Në fillim u frikësova dhe nuk doja të shkoja, por kur pashë që edhe një nga fqinjët e mi u bashkua, nxora flamurin që kam në shtëpi. Disa njerëz u vranë dhe u plagosën në rrëmujën dhe të shtënat nga talebanët” rrëfu njëri nga dëshmitarët.

Edhe në qytete të tjera kishte protesta, por asnjë raport për dhunë në qytetin lindor të Jalalabad dhe një rreth të provincës Paktia.

Ndërkohë që talebanët të pashqetësuar nga situata festojnë Ditën e Pavarësisë së Afganistanit, pasi morën pushtetin të dielën. Militantët kanë deklaruar se kishin mundur “arrogantët e fuqisë së botës” Shtetet e Bashkuara.

“Për fat të mirë, sot ne festojmë përvjetorin e pavarësisë nga Britania. Ne në të njëjtën kohë, si rezultat i rezistencës sonë xhihadiste, detyruam një arrogant tjetër të fuqisë së botës, Shtetet e Bashkuara, të dështojnë dhe të tërhiqen nga territori ynë i shenjtë i Afganistanit ” thanë talebanët.

Ndërkohë që zëvendës presidenti, Amrullah Saleh, i cili po përpiqet të mbledhë rezistencën ndaj talebanëve, shprehu mbështetje për protestat.

"Përshëndetni ata që mbajnë flamurin kombëtar dhe mbrojnë dinjitetin e kombit," tha ai.

Saleh tha të martën se ishte në Afganistan dhe se ai ishte "presidenti legjitim kujdestar" pasi Presidenti Ashraf Ghani iku .

E enjtja shënoi Ditën e Pavarësisë së Afganistanit, e cila përkujton traktatin e vitit 1919 që i dha fund sundimit britanik në kombin e Azisë Qendrore.


Lajmi kryesor:

Afganistan/ Talebanët vrasin familjarin e gazetarit të DW! Bllokojnë aeroportin e Kabulit, s'lejojnë bashkëpunëtorët e SHBA-NATO të largohen, i kërcënojnë me vdekje


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Si e vranë grekët patriotin, Kadri Gjata Kumbaro, kryetarin e Klubit 'Bashkimi' të shqiptarëve të Janinës dhe botuesin e gazetës 'Zgjimi i Shqipërisë'