Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes kërkon akses në TIMS! Drejtori: Po s’erdhi në kohë, informacioni s’ka vlerë

Ndryshimet në ligjin për Agjencinë e Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes, të propozuara nga qeveria, kaloi në Komisionin e Ligjeve dhe atë të Ekonomisë, mes debatesh. Opozita, e sheh të tepruar dhënien e kompetencave kësaj agjencie për aksesin në sistemin TIMS.

“Kërkoni akses në TIMS dhe te sistemi i targave. Praktika ka treguar se ka të përfshirë te "Metamorfoza" shefa policie dhe po ashtu ka pasur rrjedhje nga ky sistem, arsye që është ngritur dhe komisioni i posaçëm. Pse ju doni akses, çfarë emergjence keni, kur mund t’i merrni nga Policia dhe Drejtoria e Transporteve?”, tha Asllan Dogjani, Deputet i Rithemelimit.

Por, drejtuesi Agjencisë, Ardian Bali, jep arsyet pse sipas tij është i domosdoshëm aksesi.

"Informacioni është fuqi. Një informacion që nuk vjen në kohën e duhur nuk ka më çfarë të duhet. Nëse nuk merret vesh në kohë reale se shtetasi X ka kaluar në pikën kufitare, ai informacion e ka kaluar vlerën pastaj. Vetë cikli për të marrë informacion të policia do kohën e saj dhe e humbet vlerën. Sa më shumë informacion të kemi, aq më të aftë jemi për të dhënë një produkt inteligjence", shprehet Ardian Bali, drejtor AISM.

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm parashikuar në projektligj është emërimi i zëvendësdrejtorit të Agjencisë së Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes, i cili do të jetë civil.

“Nëse ushtarakët, për shkak të gradave që kanë, në vijim mund të lëvizin nga një strukturë në tjetrën në ushtri, e njëjta gjë nuk mund të ndodhë me stafin civil të Agjencisë. Për këtë arsye, për shkak të ngritjes në karrierë, është propozuar që posti i zëvendësdrejtorit të jetë i pastër si civil dhe pjesa civile e shohin veten nga momenti i rekrutimit deri në arritjet e majave të karrierës siç është posti i zëvendësdrejtorit”, tha Bali.

Në projektligjin e ri është parashikuar gjithashtu që punonjësit e Agjencisë së Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes të marrin një pagë shtesë për uniformën, siç e kanë edhe agjencitë e tjera, përfshirë Policinë e Shtetit apo AMP.

G.M./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shpërthimi me tritol në derën e motrave Nikolli në Elbasan i kalon SPAK, hetim me dosjen e Dumanit

Shpërthimi me tritol në derën e motrave Nikolli në Elbasan i kalon SPAK, hetim me dosjen e Dumanit