Ahmetaj: INSTAT kontrollohet
drejtpërdrejtë nga Berisha

Ahmetaj: INSTAT kontrollohet<br />drejtpërdrejtë nga Berisha
Sekretari për Sipërmarrjen dhe Grupet e Interesit pranë Partisë Socialiste, Arben Ahmetaj, në një intervistë për PSTV (www.ps.al) flet për zhvillimet ekonomike të vitit 2011 dhe ato që priten në këtë vit të saponisur.

Ahmetaj foli për ndryshimet në ligjin për INSTAT duke u shprehur se janë bërë për ti dhënë kontroll të plotë Kryeministrit Berisha mbi këtë institucion.

“INSTAT është sot një institucion i kompromentuar në shifra, është në dorë totale të kryeministrit, ka qenë de facto në dorë të kryeministrit dhe sot është edhe de juro. Ky është një tregues që në finale kryeministri ka vendosur të sofistikojë dhe të rrisë nivelin e gënjeshtrës”, tha Ahmetaj.

Ndërkohë mbi parashikimn e tij për ekonominë e vendit, Ahmetaj u shpreh se “nuk ka sesi viti 2012 të konsiderohet i vecuar nga pikëpamja ekonomike nga vitet e kaluara, ai parashikohet të jetë një vit i zhytur në krizë më të thelluar se ajo që kaluam në vitin 2009. Nëse qeveria e quan stabilitet ekonomik rënien prej 30% të fuqisë blerëse, nëse e quan stabilitet ekonomik trefishim e cmimit të shumë produkteve ushqimore, nëse e quan stabilitet ekonomik rritjen e çmimit të barnave dhe nëse e quan stabilitet ekonomik papunësinë? Atëhëre sipas qeverisë kemi stabilitet ekonomikë. Rritja ekonomike ka qenë shumë herë më e ulët se ajo që deklaron qeveria bashkë me INSTAT”.

Ahmetaj u ndal gjithashtu edhe në shitjen e OSSH-CEZ-it, të cilën e quajti aferën më të madhe korruptive në 20 vitet e fundit.
“KESH që është pasuri publike është detyruar të subvencionojë çdo vit CEZ-in 40 mln euro, në 3 vjet është 120 mln euro, praktikisht Sali Berisha ia ka falur OSSH-në CEZ-it me 0 lekë”, tha Ahmetaj. ah/Shqiptarja.com/

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Emigracioni nxit rritjen më të madhe të popullsisë së Kanadasë me mbi 1 milion banorë

Emigracioni nxit rritjen më të madhe të popullsisë së Kanadasë me mbi 1 milion banorë