• Opinion

  Ylli Pata: 'Rastësia' e 'Pashalimanit në NATO'-ditën e finales europiane në Tiranë

  “Rastisja” qëndrimit në kryeqytetin shqiptar, të kryekomandantit të NATO-s,  Gjeneralit amerikan, Tod Daniel Wolters, ceremonia dhe dekorimi i tij...

 • Opinion

  Ylli Pata: Miti i 'fushës së minuar' nëse hapen dosjet e 'Peshkaqenëve'

  Siç ndodh çdo vit kur vjen 23 maji, në rrjetet sociale tek ne, përmbyten me foto të masakrës së Capaci-it, ku u hodh në erë prokurori antimafie...

 • Opinion

  Ylli Pata: Krizën brenda opozitës s’e zgjidh as Grida e as Apeli

  Qëndrimi konfuz i Grida Dumës në lidhje me rikthimin e Sali Berishës në drejtim të PD-së së tij, edhe pse sjell mjergull, nuk është manovër për të...

 • Opinion

  Si iu fik ëndrra e Berishës për tu rikthyer 'mbret'

  Në të gjithë procesin kaotik që ka shoqëruar tentativën e Sali berishës për tu rikthyer në majën e politikës së opozitës, shifrat nuk kanë qenë me...

 • Opinion

  Ylli Pata: A është Nuredin Dumani, një Tomasso Buschetta shqiptar?

  Që në orët e para të mëngjesit të së premtes, në mediat shqiptare u përhapën lajme se SPAK ka prerë 32 arreste ”VIP”-ave të krimit shqiptarë, si...

 • Opinion

  Ylli Pata: Presidenti, PD ngec tek oborri i saj i brendshëm

  Tre zhvillime mjaft relevante kanë ndodhur gjatë ditës së sotme, prej atyre zhvillimeve që kanë fuqinë për të krijuar një efekt përfshirës në...

 • Opinion

  Ylli Pata: Efektet politike në një vjetorin e 'non grata'-s së Sali Berishës

  Pas zgjedhjeve të 25 prillit, përveç mandatit të tretë të Edi Ramës, pati edhe një zhvillim tjetër të rëndësishëm politik. Disfata e rëndë e...

 • Opinion

  Ylli Pata: Si shpjegohet 'Omerta'-ja pas 'bombës' së gazetës austriake për Ilir Metën

  Besoj kush i ndjek, apo i ka ndjekur zhvillimet politike në Shqipëri, i mban mend që në vitin 2017, në mediat shqiptare u përhap me zhurmë një...

 • Opinion

  Ylli Pata: Vizita e Pompeos, si u rrëzua përralla me Soros e Berishës dhe Metës

  Vizita të tilla si ajo e sotmja e Mike Pompeos në Tiranë, nuk se nuk kanë ndodhur në të shkuarën. Shqipërinë e kanë vizituar në mbyllje të...

 • Opinion

  Ylli Pata: Shansi “fatal” i presidentit të ri për opozitën

  Raundi i parë u dogj, e që në fakt ishte i pritshëm. Një taktikë proceduriale që ndodh shpesh në zgjedhjet e presidencës, ku zakonisht “asi”...