Akademiku dhe poeti Xhevahir Spahiu, merr titullin ‘qytetar nderi’ i Përmetit

Akademiku dhe poeti Xhevahir Spahiu, merr titullin ‘qytetar nderi’ i Përmetit

Akademiku Xhevahir Spahiu merr titullin 'qytetar nderi'

Poeti i shquar dhe akademiku Xhevahir Spahiu është prej një jave qytetari më i ri i Përmetit, “qytetar nderi” i tij.

Mbrëmja poetike kushtuar personalitetit të tij, me rastin e dhënies së titullit “Qytetar nderi”, bëri bashkë në ambientet e kinemasë “13 shtatori” miq, artdashës, qytetarë të Përmetit, të cilët bënë vlerësimet e tyre dhe paraqitën disa nga poezitë e poetit.

Morën pjesë gjithashtu ministrja Mirela Kumbaro, prefekti i qarkut të Gjirokastrës Odise Kote, shkrimtarë dhe poetë dhe miq të poetit. Interpretimet artistike, muzika e përzgjedhur, e shndërruan mbrëmjen në një festë të bukur të përjetimeve e emocioneve të forta për poetin e dashur Xhevahir Spahiu.

Autoritetet vendëse u shprehën se nderimi i tij është privilegj dhe kënaqësi.

Akademiku Xhevahir Spahiu

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Berat/ Makina përfundon në lumë, banorët e zonës shpëtojnë drejtuesen e mjetit dhe fëmijën! Nuk duhet gjendja shëndetësore e nënës