• Kultura

  Me Vasil Tolen, rilindja e Gjergj Kastriotit në imazhin muzikor

  Më 9 maj, opera solemne “Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Kryezot i Arbërit” e kompozitorit akademik Vasil Tole u ngjit për herë të parë në Teatrin...

 • Kultura

  Vasil Tole rikthen traditën e operës shqiptare, ngjit në TKOB 'Skënderbeu KRYEZOT I ARBËRIT'

  Opera solemne "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu KRYEZOT I ARBËRIT" e kompozitorit akademik Vasil Tole, do të ngjitet më 9 maj 2023, në orën 20.00, në...

 • Kultura

  Gjuha e artit, e rrëfyer në 23 mozaikët e Saimir Stratit

  Artisti i 11 rekordeve Guinness, Saimir Strati, ka çelur ekspozita në shumë vende të botës, por nuk kishte çelur asnjë ekspozitë në Tiranën e...

 • Speciale

  Rikthen Tefta Tashkon, 80-vjetori i lumtur i Eno Koços 

  Na ishte njëherë një princeshë e muzikës lirike, që këndonte me zërin si gurgullima e krojeve, por jeta e saj për fat të keq u shua shpejt, në...

 • Kultura

  SPECIALE/ Gjelosh Gjokaj, Pikasoja i Ballkanit rikthehet me 73 vepra në Tiranë

  Ekspozita në COD në kryeministri do të qëndrojë e çelur deri në fund të prillit. Ena Bulku drejtore e COD rrëfen veprat që kanë mahnitur kritikën...

 • Kultura

  SPECIALE/ Gjergj Kola, piktori që ndez me ngjyra artin botëror

  Ekskluzivisht për Report Tv, Gjergj Kola, piktori shqiptar që pas viteve ’90 e nisi karrierën në Greqi dhe e vijon aktualisht në Itali, rrëfen...

 • Kultura

  SPECIALE/ Adrian Paci: Shqipëria, kujtesa që rri ndezur

  Një rrëfim i veçantë i artistit për temat që kanë bërë bujë në bienalet ndërkombëtare dhe udhëtimin e tij artistik. Adrian Paci erdhi këtë...

 • Kultura

  SPECIALE/ Mira Kuçuku, artistja me intuitë të jashtëzakonshme kompozimi

  Është bukur kur të hapet një derë, këtu në një studio-arti të Tiranës, pranë zonës së “Porcelanit". Është emocionuese, kur derën ta çel vetë...

 • Kultura

  SPECIALE/ Jordanka Ivanova, bullgarja e dashuruar me shqipen

  Asistente e përkthimit në gjuhën shqipe dhe sekretare në Ambasadën e Republikës së Bullgarisë në Tiranë, Jordanka Ivanova i ka ndihmuar diplomatët...

 • Kultura

  110 vjet marrëdhënie diplomatike me Bullgarinë, ambasadori Kirov në ceremoninë e prezantimit: Do ju ndihmojmë të futeni në BE

  Ambasadori i ri i Republikës së Bullgarisë, Ivaylo Kirov gjatë prezantimit që bëri në ditët e kremtimit të miqësisë midis dy vendeve ka premtuar...