Aksidenti ku vdiqën dy vajza në autostradën Tiranë-Durrës, gjykata cakton arrest me burg për Arbër Tivarin që ndodhet në gjendje kome

Aksidenti ku vdiqën dy vajza në autostradën Tiranë-Durrës, gjykata cakton arrest me burg për Arbër Tivarin që ndodhet në gjendje kome

Arbër Tivari

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, ka vendosur masën e arrestit me burg për 26 vjeçarin, Arbër Tivari, i riu që mbeti në gjendje kome pas aksidentit të rëndë të ndodhur në autostradën Tiranë-Durrës, ku vdiqën Silva Tom Gjergji dhe Roxhesa Klironimi të cilat ishin pasagjere në makinën që drejtohen nga Tivari.

Aksidenti i frikshëm ndodhi në orët e para të mëngjesit të 27 nëntorit pasi makina u përplas me barrierat mbrojtëse të autostradës Tiranë-Durrës. Sipas hetimeve, dyshohet se shkak ka qenë shpejtësia marramendëse me të cilën po qarkullonte makina ku ndodheshin tre të rinjtë.

Akuza që rëndon ndaj Arbër Tivarit është shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor dhe për pasojë është caktuar masa e arrestit me burg pavarësisht se i riu ndodhet në gjendje kome në spitalin e Traumës në Tiranë ku u transportua pas plagëve të shumta që kishte marrë nga aksidenti.

“Në përfundim të shyqrtimit, Gjykata e Rrethit Gjyqsor Durrës ka disponura me Vendim, ku ka vendosur: 

Të pranojë kërkesën e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës.  Të vlerësojë të ligjshëm arrestimin në flagrancë të shtetasit A.T i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor” e parashikuar nga neni 290/4 i Kodit Penal. 

Të caktojë ndaj të arrestuarit A. T. masën shtrënguese “Arrest me burg”, të parashikuar nga neni 238 i Kodit të Procedurës Penale.   Shpenzimet gjyqësorë në ngarkim të të arrestuarit. 

Kundër këtij vendimi mund të bëhet ankim në Gjykatën e Apelit Durrës, brenda 5 (pesë) ditëve nga e nesërmja e komunikimit të vendimit të arsyetuar”-thuhet në njoftimin e publikuar.

Arbër Tivari nuk është një emër i panjohur për drejtësinë pasi në mars të vitit 2021 ai u qëllua me armë zjarri në dorë nga Alket Buçpapaj i cili po ashtu njihej si person problematik për drejtësinë. Tivari ishte arrestuar edhe më herët për shpërndarje lëndësh narkotike dhe vjedhje.

Ndërsa pas kontrollit që policia kreu në banesën e tij pasi mbeti i plagosur, Arbër Tivarit iu gjetën municione luftarake, për të cilat u vu nën masën e arrestit.

B.V/A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • anila: 30/11/2022 13:59

  plera mori ne qafe 2 vajza minstra njeri pa vlere.

  Përgjigju
 • adela: 30/11/2022 11:39

  per mua burgun e ka pak ky. me mire ta nxjerrin ashtu nga spitali ta varin e ta djegin mes sheshit do i bejne nder shoqerise

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Milan Skriniar ia bën të qartë Interit: Po, kam firmosur me PSG-në

Milan Skriniar ia bën të qartë Interit: Po, kam firmosur me PSG-në