Aktivitetet e kulturës këtë fundjavë: Fundjava në Opera me këngë e valle çame! Roza dhe Fati, legjenda e moçme në Teatrin e Kukullave

Art, kulturë dhe spektakël, në vijim, rubrika “Ciceron”, ju njeh me aktivitetet që mund të ndiqni këtë fundjavë në Tiranë dhe disa qytete të vendit.

1. Një nga legjendat më të njohura të folklorit shqiptar, sot dhe nesër në orën 10.30 dhe 11.30, Teatri i Kukullave shfaq premierën "Roza dhe Fati" me regji të Medi Gurrës në sallën Tonin Harapi të Liceut Artistik në Tiranë.

2. Fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë kanë çelur sot, prej orës 11.00 një ekspozitë me piktura, të kuruar nga Ruzmira Bejaj, në Parkun e Liqenit në Tiranë, pranë fushës së tenisit.

3. Me vallet, këngët e kostumet e Çamërisë, Ansambli Popullor nis sezonin artistik me premierën "Tumankuqja", sot dhe nesër në orën 20.00 në Teatrin e Operas.

4. Festohet sot përgjatë gjithë ditës në Pezë 81-vjetori i Konferecës së Pezës, me një larmishmëri aktivitetesh artistiko-kulturore dhe sportive.

5.Komedia “Zot” me autor Ëoody Allen dhe regji të Flobensa Bezat vihet në skenë edhe këtë mbrëmje në orën 20.00 në Teatrin Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

6. Fundjava në Teatrin Kombëtar vijon me “Vojcek”! Sot dhe nesër në orën 20.00 një kast i përzgjedhur aktorësh jetëson dramën e Georg Buchner nën regjinë e Kuniaki Ida-s.

7. ‘Xhoni dhe Xhoi’ me autore Agota Kristof dhe regji të Endrit Ahmetaj, vijon të shfaqet edhe sot në orën 19.00 në teatrin “Metropol”.

8. Komedia ‘Certifikata e martesës’ me autor Ephraim Kishon dhe regji të Driada Dervishit pret publikun edhe sot në orën 19.00 në në teatrin “Andon Zako Çajupi” në Korçë.

M.T/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

Muriqi i prishi punë, Xavi: Gabime foshnjarake, Barça humbi dy pikë

Muriqi i prishi punë, Xavi: Gabime foshnjarake, Barça humbi dy pikë