Aktori i njohur i shtruar me COVID 19 në spitalin e Durrësit! Artistët: Shteti të marrë përsipër kurimin e Guljelm Radojës

Aktori i njohur i shtruar me COVID 19 në spitalin e Durrësit! Artistët: Shteti të marrë përsipër kurimin e Guljelm Radojës

Aktori Guljem Radoja

Aktori i njohur Guljelm Radoja prej dy javësh është i shtruar në gjendje të rëndë në Spitalin e Durrësit për shkak të Covid 19. Mushkrit i ka të rënduara edhe normat e oksigjenit zbresin deri në 60 për qind. Djali i tij, pianisti Redi Radoja, por edhe artistët-koleg më në zë në vend kanë bërë bëjnë apel që të mundësohet kurimi i tij jashtë shtetit.  

“Mësoj se Guljelmi aktori jonë i dashur qenka rendë në spitalin e Durrësit nga Covid. Shteti shqiptar i detyrohet këtij aktori për një shërbim me të specializuar jashtë shtetit. Uroj të rezistosh e të fitosh Guljelm”, shkruan skenografi Bashkim Zahaj.

“Më duket e pabesueshme që stafi i spitalit të Durrësit, të jetë kaq i paforcë për të dhënë alarmin për gjendjen e rënduar të Guljelm Radojës! Nuk mundem ta pranoj! Çdo orë kërcënuese për jetën e Lemit, do të jetë nesër një vrasje ndërgjegje për çdonjërin që kishte mundësi të ngrinte zërin, për ta shpëtuar! Le të shpresojmë që Gulielmi do jetë, për shumë vite Guljelmi”, thotë regjisori Mevlan Shanaj.

“Më trishton ky lajm, mbahu Guliem. E presim me zemër në dorë lajmin e përmirësimit dhe shërimit tënd. Lutemi për ty!”, shkruan kompozitori Gazmend Mullahi.

Artisti Guljelm Radoja (1945) u lind në Shkodër. Kreu studimet e larta për “Dramaturgji” në Institutin e Lartë të Arteve (sot Universiteti i Arteve). Ka luajtur në të gjitha skenat teatrore në  vend. Ka qenë pjesë e shfaqjeve “Bourgeois Wedding” e Bertold Brehtit, “Me syrin e një klouni” e Heinrich Bëllit, “Trojanët” e Vasilis Theodoropulosit etj. Gjithashtu në kinematografinë shqiptare numëron më shumë rreth 30 role, si tek filmat "Gjurma", "Mësonjëtorja" "Kush vdes në këmbë", "Kthimi i ushtrisë së vdekur", "Kolonel Bunker" etj. Është nderuar me titullin "Artist i Merituar".

/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lui: 19/04/2021 18:10

  Gulielm jepi forca.. Mos na ler..Se jeni rralluar shume ju te plejades se arte te kinematografise dhe teatrit. Boll e varfer eshte kjo bote. Nuk eshte e drejte qe te pasuroni qiellin me prezencen tuaj, dhe te varferohemi ne Toke.

  Përgjigju
 • Durres: 19/04/2021 18:01

  Nr.12 dhe nr 8 !!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Hetimet në Nju Jork ndaj ish presidentit Trump, çfarë dihet deri tani

Hetimet në Nju Jork ndaj ish presidentit Trump, çfarë dihet deri tani