Akuzohet për falsifikimin e formularit të dekriminalizimit, kryebashkiaku i Mallakastrës kërkon gjykim të shkurtuar në GJKKO

Qerim Ismailaj

Kryebashkiaku i Mallakastrës, Qerim Ismaili kërkon në Gjykatën e Posaçme gjykim të shkurtuar. Sot ishte seanca paraprake ku SPAK kërkoi kalimin për gjykim të dosjes. Ismaili nuk ishte i pranishëm, ndërsa përfaqësohej nga avokati mbrojtjes. Seanca e radhës u caktua në datën 3 dhjetor.

Më 1 nëntor GJKKO vendosi të marrë të pandehur Qerim Ismailaj, kryebashkiaku Mallakastrës pasi kishte fshehur një dënim me 3 vite burg në Greqi, të ndodhur 21 vite parë. Kryebashkiaku Ismaili akuzohet për falsifikim të formularit të dekriminalizimit.

Qerimaj u denoncua nga PD, ndërsa letër-porosia e autoriteteve greke zbuloi dënimin e dhënë për ngjarjen e vitit 1999 për rrahje ndaj një personi. Me ndryshimet ligjore dhe ngritjen e SPAK, ky është zyrtari i parë i cili nga ligji i dekriminalizimit merret i pandehur nga SPAK, ndërsa më herët kanë qenë Prokuroria e Tiranës.

Prokuroria e Përgjithshme ia dërgoi gjetjet KQZ më 2 korrik 2021 e cila vendosi ta lërë në detyrë Qerim Ismailajn me argumentin se dënimi penal dhënë në Greqi në Shqipëri është dënim vetëm me gjobë.

K.T./I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qëndrimi i Metës për dhunën në PD më 8 janar mendoni se ishte:×

Lajmi i fundit

John

Një 16-vjeçare zhduket pa lënë gjurmë, familja nga Vlora kërkon ndihmë