Akuzohet për pastrim parash, i sekuestrohen pronat biznesmenit në Shkodër, shoqëri tregtare, 97 automjete e llogari bankare! Gruaja i bleu jahtin 300 mijë euro (EMRI)

Prokuroria e Shkodrës sekuestruar pasuritë e shtetasit Ago Gjolaj, si dhe personave të lidhur me të, pasi akuzohet për veprën penale të ‘Pastrimi i Produkteve të veprës penale’.

Sipas Prokurorisë, pas hetimeve të kryera ka rezultuar se biznesmeni Gjolaj është marrë me kontrabandimin dhe tregtimin e mallrave kontrabandë, si dhe është evidentuar si pjesëmarrës në grup kriminal që merret me trafikimin e lëndëve narkotike. Gjithashtu, sipas prokurorisë pasuritë e tij dhe të familjarëve të tij nuk justifikohen nga pikëpamja ekonomike.

Prokuroria e Shkodrës ka regjistruar një procedim penal ndaj Ago Gjolajt pas referimit nga DVP e Shkodrës, e cila ishte vënë në dijeni nga Interpol Tirana, për veprën penale të ‘Pastrimi i produkteve të veprës penale’.

'Kjo prokurori, ka regjistruar procedimin penal nr.1042 datë 27 Korrik 2017 për kryerjen e veprës penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” parashikuar nga neni 287 i Kodit Penal. Nga shqyrtimi i materialit kallëzues referuar nga Drejtoria e Përgjithshme për Policinë e Shtetit rezulton se në bazë të informacioneve dhe dokumentacionit të administruar bazuar në ligjin nr.108 datë 31.07.2014 “Për Policinë e Shtetit”, i ndryshuar, rezulton se shtetasi Ago Gjolaj, ka dyshime se merret me kontrabandimin dhe tregtimin e mallrave kontrabandë si dhe është evidentuar si pjesëmarrës në grup kriminal që merret me trafikimin e lëndëve narkotike', thuhet në njoftimin e Prokurorisë.

Sonela Gjolaj, bashkëshortja e biznesmenit, më datë 12 prill 2018 ka nënshkruar kontratë për blerjen e një jahti me vlerë 300 mijë euro prej një shtetasi malazez S.J., i përfshirë në veprimtari kriminale dhe pastrim parash.

...'pas referimit nga Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër, e cila është vënë në dijeni nga Zyra Kombëtare Interpol Tirana, se autoritetet e Malit të Zi kanë qenë duke hetuar shtetasen shqiptare Sonela Gjolaj, subjekt i lidhur me shtetasin A.Gj, pasi më datë 12.04.2018, ajo ka nënshkruar një kontratë për blerjen e një jahti luksoz me vlerë 300,000 (treqind mijë) euro nga shtetasi malazez S.J, i përfshirë në veprimtari kriminale dhe pastrim parash', vijon më tej njoftimi.

Pasuritë e sekuestruar të Ago Gjolajt dhe të shtetasve të lidhur me të:

1. Shoqëria tregtare “B.M” SHPK, me Nipt: K68404706Q;
2. Pasuritë e paluajtshme në pronësi të shoqërisë “B.M” SHPK, konkretisht, pasuria nr. 1155/8 ND2+N2, vol.28, fq.58, ZK.2105, Show Room, me sipërfaqe 199 m2; pasuria nr.1345/1, vol.10, fq.176, ZK.2221 indeks harte k-34-63 (95-D), adresa Koplik i sipërm, Rr.1, Malësi e Madhe dhe pasuria nr.37/4, vol.6, fq.69, ZK.1977;
3. 97 automjete në pronësi të shoqërisë “B.M” Shpk;
4. Gjendja aktuale në të gjitha llogaritë bankare (llogari rrjedhëse/depozita) në të gjithë bankat e nivelit të dytë në Republikën e Shqipërisë në emër të shtetasit A.Gj, shtetases S.Gj, si dhe të shoqërisë “B.M” SHPK;

 

Njoftimi i prokurorisë Shkodër 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:16
Biznesmenit Ago Gjolaj i sekuestrohet biznesi në Koplik, Report Tv sjell pamjet

Report Tv sjell pamjet e kompanisë B.M – Group në pronësi të biznesmenit Ago Gjolaj në Koplik të Malësisë së Madhe e cila u vendos në sekuestro nga prokuroria e Shkodrës.

Kush eshte aktiviteti i shoqerise

Shoqëria merret me tregtim mallrash te ndryshem industriale Pije energjike , alkolike dhe distribucione te tyre me shumice dhe pakice,ushqimore,fruta perime,tregtim automjetesh te çdo marke dhe tonazhi e pjese kembimi,eksport-import,tregtim makinerish te ndryshme dhe pajisje industriale dhe materiale ne fushen e ndertimit,pllaka,sanitare,hidraulike,qeramike,hidrosanitare,pr odhim duralumini dhe tregtim i tyre,tregtim bimesh medicinale e drusore eksport-import. Eksport-perpunim kafe,sheqeri,mielli,orizi,mishi etj.elektroshtepiake artikuj eksport -importi-lende ndertimi eksport-import,komplekse blektorale e bujqesore si shpend vica derra etj,artikuj fruta e perime eksport-import ,turizem,argjendari,bizhuteri.prodhim uji. Sherbime ndermjetesimi. Huadhenie.

G.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Po toma: 18/04/2024 12:51

  Po tom doshi kontrabandisti nr 1 i malesiae se madhe pse nuk hetohet apo i zgjidhni me mil edhe ketu

  Përgjigju
 • Shteti: 18/04/2024 09:58

  Te paret thoshin: Nqs shteti do te kafshon fort edhe sikur nje dhemb ti ket ngelur ne goje.

  Përgjigju
 • Faiku: 18/04/2024 09:48

  AGO GJOLAJ apo AGO YMERI?

  Përgjigju
  • Ngelsi: 18/04/2024 22:29

   Pyt Kujtimin ... Ish Shefin e komisariatit

 • kuqo: 18/04/2024 09:38

  Ja sekuestrojme para zgjedhjeve, i lypim ndihme per zgjedhje, dhe ja leshojme sekuestron mbas zgjedhjeve. Gjejeni per cilen parti i lypet vjedhja.

  Përgjigju
  • Ta rras Bulba: 18/04/2024 12:48

   T'kuqt?!

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com