Lufta/ Zelensky përjashton dhënien e territoreve Rusisë në shkëmbim të paqes! Moska dhe Kievi shkëmben 202 të burgosur

Lufta/ Zelensky përjashton dhënien e territoreve Rusisë në shkëmbim të paqes! Moska dhe Kievi shkëmben 202 të burgosur

Lufta në Ukrainë

UKRAINË- Prej gati 1 viti luftë në Ukrainë, Parlamenti Evropian i ka dhënë dritën jeshile për rezolutën në të cilën kërkon që Kievi të furnizohet me ndihmë ushtarake për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Teksti fton Komisionin që "të shqyrtojë seriozisht furnizimin me avionë luftarakë, helikopterë, sisteme raketore dhe një rritje të municioneve. Kjo rezolutë mori dritën jeshile me 444 vota pro, 26 kundër dhe 37 abstenime. Rezoluta bën thirrje për përdorim të ngrirë nga BE-ja Asetet ruse për të rindërtuar Ukrainën, për të forcuar sanksionet kundër Moskës dhe aleatët e saj dhe për të filluar bisedimet e pranimit me Kievin këtë vit.

Lufta në Ukrainë ka arritur ditën e 358-të. Gjatë natës ka pasur alarme për sulme ajrore në shumë rajone të Ukrainës. Kievi pretendon se ka shkatërruar grupin mercenar Wagner dhe grupe të tjera militante të mbështetura nga Rusia aktive në Ukrainën lindore.

Po ashtu, Ukraina thotë se gjashtë balona të supozuara spiune mbi Kiev u kapën dhe u rrëzuan pjesërisht. Nga ana tjetër, Ukraina ka theksuar vazhdimisht nevojën për municione ndërsa sekretari i përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg tha se duhet të rritet prodhimi i municioneve për të mbështetur përpjekjet luftarake në përballjen me forcat ruse.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, në një intervistë për BBC përjashton mundësinë e dhënies së territoreve Rusisë në një marrëveshje të mundshme paqeje. Sipas tij, bërja e lëshimeve territoriale do të thotë se Rusia mund të "vazhdojë të kthehet dhe ta sulmojë” sa herë të dëshirojë.

Ndërkohë, Rusia dhe Ukraina kanë shkëmbyer 202 të burgosur. Kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës Andriy Yermak njoftoi se 100 ushtarakë ukrainas dhe një civil janë liruar nga Rusia.

 “94 prej tyre janë mbrojtës të Mariupolit, duke përfshirë 63 ushtarë nga Azovstal. Familjarët e tyre i kanë pritur për një kohë të gjatë”, tha Yermak. 

Më herët, Ministria e Mbrojtjes e Moskës njoftoi se 101 të burgosur ushtarakë rusë ishin liruar nga Ukraina "pas një procesi negociatash". 

“Të gjithë të liruarve iu ofrohet ndihma e nevojshme mjekësore dhe psikologjike”, tha Ministria ruse e Mbrojtjes sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Në fund, NATO ka deklaruar se do të rrisë prodhimin e municioneve për të mbështetur përpjekjet luftarake të Ukrainës. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:52
Zelensky në Berlinale, Rusia kërkon kthimin e murit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky hapi sonte Festivalin e Filmit Ndërkombëtar në Berlinare me një thirrje për artistët dhe institucionet kulturore që të 'marrin qëndrim' në luftën në Ukrainë dhe të mbështesin vendin dhe popullin tuaj në luftën kundër agresionit rus. 

“A mund të jetë arti jashtë politikës, a mund të jetë kinemaja jashtë politikës kur ka një politikë agresioni, kur ka luftë totale? Kjo është politika e Rusisë sot. Kultura zgjedh anët kur vendos të flasë kundër së keqes," tha presidenti ukrainas, "dhe mban anën kur hesht, ndërsa në fakt ndihmon të keqen." Zelensky, duke cituar regjisorin gjerman Wim Wenders dhe filmin e tij të vitit 1987 "Wings of Desire" 

Ora 22:46
Pas negociatave, lirohen ushtarë nga të dyja grupet e luftës, mes tyre 63 "heronjtë e Azovstal

1676454876_kvl.JPG

Janë liruar robërit e luftës nga të dyja palë dhe Rusia me Ukrainën kanë bërë lajmërimet zyrtare.

 "Ukraina arriti të sjellë nga robëria 100 ushtarakë dhe një civil. 94 prej tyre janë mbrojtës të Mariupolit, duke përfshirë 63 heronj të Azovstal." 

Pak më parë Ministria e Mbrojtjes e Moskës njoftoi se 101 të burgosur ushtarakë rusë janë liruar nga Ukraina “pas negociatave”.

Ora 22:40
Zelensky: Ofensiva e re ruse tashmë ka filluar

1676495539_kjhgfsda.JPG

Sulmet ruse tashmë po ndodhin nga drejtime të ndryshme. Vlodymir Zelensky tha për BBC , duke nënvizuar se ofensiva e planifikuar ruse tashmë ka filluar. Zelensky shtoi se ai beson se forcat ukrainase mund të vazhdojnë t'i rezistojnë përparimit të Rusisë derisa të jenë në gjendje të nisin një kundërofensivë, edhe pse ai përsëriti thirrjet e tij për më shumë ndihmë ushtarake nga Perëndimi. 

"Sigurisht, armët moderne përshpejtojnë paqen. Armët janë e vetmja gjuhë që Rusia kupton," shtoi ai në një intervistë me korrespondentin veteran të luftës John Simpson .

Një shpërthim tronditi bazën ushtarake ruse Armiansk në pjesn veriore të Krimesë.

 “Ne jemi informuar për një shpërthim në një nga njësitë ushtarake ruse në Armiansk”, thuhet në postimin zyrtar, ku nënvizohet se zhurma e prodhuar sigurisht nuk është ajo e zjarrit kundërajror. 

 

Ora 18:57
Rezoluta e Paqes e OKB-së: Integriteti i Ukrainës dhe tërheqja e Moskës

Një vit pas pushtimit rus të Ukrainës, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së do të votojë javën e ardhshme për një rezolutë që nënvizon "nevojën për të arritur, sa më shpejt të jetë e mundur, një paqe globale, të drejtë dhe të qëndrueshme në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara". Në draftin e lëshuar për vendet anëtare, "ripohohet angazhimi për sovranitetin, pavarësinë, unitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht", dhe Rusisë i kërkohet sërish "të tërheqë menjëherë trupat e saj". 

Ora 18:18
Dënohet me 6 vite burg gazetarja ruse, OKB bën thirje për lirimin e menjëhershëm të saj

Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut ka bërë thirrje për "lirimin e menjëhershëm" të gazetares Maria Ponomarenko dhe "fundin e goditjes ndaj lirisë së shprehjes" në Rusi. Gazetarja u dënua me 6 vjet burg nga një gjykatë ruse për postimin e lajmit për sulmin ajror të Moskës në teatrin ukrainas në Mariupol në rrjetet sociale. 

Këshilli i të Drejtave të Njeriut thotë se është "thellësisht i shqetësuar" nga dënimi me burg i Ponomarenkos dhe nga ndalimi i kryerjes së aktiviteteve gazetareske për 5 vjet për shpërndarjen e supozuar të informacionit të rremë mbi veprimet ruse në Ukrainë.

Ora 17:33
Moldavia gjen copëza të raketave pas sulmeve ruse

Ditën e sotme policia në Moldavi ka gjetur copëza të raketave dhe raportohet se janë gjetur vetëm disa orë pas sulmeve ruse me raketa të Rusisë ndaj Ukrainës.

Copëzat e raketave u gjetën afër kufirit me Ukrainën, në fshatin Larga. sipas Moldavisë, janë gjetur katër herë copëza raketash në territorin e Moldavisë që kur ka nisur lufta dhe sulmi rus. Presidentja moldavebën thrrje për vigjilencë pas zbuliit të planit rus për "shkatërrimin e shtetit'.

Njoftimi për gjetjen e copëzave të raketave ruse vjen në kohën kur Parlamenti moldav po përgatitet që votojë për kryeministrin e ri, që pritet të vazhdojë kursin pro-evropian të kësaj ish-republike Sovjetike dhe të shtyjë përpara agjendën për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Moldavia është shprehur publikisht se është kundër sulmit rus dhe terrorit që po ndjejnë çdo ditë e më shumë edhe civilat ukrainas e jo  vetëm ushtria. Presidentja moldave gjatë kësaj jave ka thënë se Rusia po përgatit për një komplot duke përdorur sabatorë të huaj, madje ajo ka thëne se Rusia po përgatit "një grusht shteti" me persona të "infiltruar".

Moska mohon këto akuza dhe po ashtu nuk ka komentuar menjëherë lidhur me gjetjen e copëzave të raketave në territorin e Moldavisë.

Ora 16:36
Sondazhi i Eupinions: Shumica e evropianëve besojnë se Kievi do ta fitojë luftë

1676454876_kvl.JPG

Vendet e BE kanë marrë pjesë në një sondazh për të shprehur mendimin e tyre se cila palë do e fitojë luftën midis Ukrainës dhe Rusisë, bazuar në çfarë ka ndodhur deri tani dhe duke llogaritur humbjet e të dyja palëvë. Qytetarët e BE janë të mendimit që Rusia do e humbasi luftën. 

61% e qytetarëve të 27 vendeve të BE-së besojnë se Ukraina do ta fitojë luftën. kjo u konfirmua nga një sondazh i Europians.   Sondazhi shqyrtoi gjithashtu gjendjen shpirtërore të shtatë vendeve, duke theksuar një pabarazi midis rezultatit maksimal të marrë në Poloni (81%) dhe minimumit në Itali (51%). Në pesë të tjerët, njerëzit e bindur për fitoren e Ukrainës janë 68% në Holandë, 65% në Francë, 62% në Spanjë, 60% në Belgjikë dhe 55% në Gjermani. 68% e evropianëve gjithashtu besojnë se sulmi ndaj Ukrainës është një sulm ndaj të gjithë Evropës

Ora 16:13
Ministri i Jashtëm i Izraelit Cohen: Ne do të ndihmojmë zhvillimin e sistemeve të paralajmërimit të raketave

Izraeli do të japë deri në 200 milionë dollarë garanci kredie për Ukrainën për kujdesin shëndetësor dhe projektet e infrastrukturës civile dhe do të ndihmojë vendin e sulmuar "të zhvillojë një sistem paralajmërimi të hershëm (raketë). Këtë e bëri të ditur ministri i jashtëm i shtetit hebre, Eli Cohen , nga Kievi ku shkoi për një vizitë, e para nga një përfaqësues i lartë izraelit që nga fillimi i pushtimit rus një vit më parë.

Ora 15:39
Sulmi nga forcat ruse në Kiev, vdesin 6 persona, plagosen 13 të tjerë

1674911640_Screenshot15.jpg

Në sulmin gjatë natës nga forcat ruse në Ukrainë, gjithsej gjashtë persona u vranë. Tre në Pokrovsk, dy në Bakhmut dhe një në Avdiivka. Guvernatori i rajonit të Donetskut, Pavlo Kyrylenko e bëri të ditur lajmin nëpërmjet një postimi në telegram. 

Raportohet se 13 persona kanë mbetur të plagosur.

Ora 15:22
Tajani: Sulmet ruse ndaj civilëve janë të papranueshme

1674475278_thumbnailGLA9679.jpg

Ministri I Jashtëm i Italisë ka reagur për sulmet e reja ruse duke thënë se ushtria ruse është duke sulmuar civilët një veprim I tillë është I paparanueshëm. Sipas Tajanit, sulmi me bomba ndaj civilëve tregon që Rusia po sulmon popullin dhe jo qeverinë.

“Të sulmosh civilët do të thotë të duash të godasësh një popull dhe jo një qeveri. Kjo është arsyeja pse ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën dhe besojmë se duhet të arrihet një paqe që nuk mund të nënkuptojë dorëzimin e Ukrainës, por duhet të arrihet në "respektim të ligjit ndërkombëtar", shtoi ai.

Për të inkurajuar de-përshkallëzimin, shtoi Tajani, mund të fillohet me "forcimin e korridoreve të gjelbërta për t'i çuar drithërat popullit afrikan që ka më shumë nevojë për to", ose "të krijohet një zonë e lirë rreth uzinës Zaporizhzhia ", tha Tajani.

Ora 14:41
Moska dëbon 4 diplomatë austriakë: Kryen akte armiqësore

Rusia ka njoftuar se do të dëbojë katër diplomatë austriakë në përgjigje të një mase të ngjashme të miratuar nga Vjena në fillim të shkurtit dhe që Moska e konsideron një veprim "armiqësor dhe të pajustifikuar". "Katër punonjës të ambasadës austriake në Rusi janë shpallur persona non grata. Ata duhet të largohen nga vendi deri në fund të ditës së 23 shkurtit," tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë.

Ora 14:33
Bashkëpunëtorja e ngushtë e Vladimir Putin gjendet e vdekur, autoritetet ruse e quajnë vetëvrasje

Marina Yankina, 58 vjeç, u gjet e pajetë nga një kalimtar në hyrje të një shtëpie në rrugën Zamshina në Shën Petersburg. Ajo besohet të ketë rënë nga një lartësi prej qindra metrash.

Ajo ishte një figurë kyçe në financimin e luftës ilegale të Vladimir Putinit në Ukrainë.

Yankina ishte kryetarja e departamentit të mbështetjes financiare të Ministrisë së Mbrojtjes për Qarkun Ushtarak Perëndimor, i cili është i përfshirë ngushtë në pushtimin e diktatorit.

Komiteti Hetimor Rus dhe shërbimi për shtyp i Qarkut Ushtarak Perëndimor 'Fontanka' konfirmuan vdekjen e saj dhe po hetojnë rënien e saj misterioze e cila cilësohet si vetëvrasje.

Ora 13:29
Lufta/ Parlamenti Evropian miraton rezolutën për të ofruar të gjithë mbështetjen dhe për të konsideruar dërgimin e avionëve

1676550599_39547662605.jpg

Parlamenti Evopian ka dhënë dritën jeshile për rezolutën, e paraqitur një vit pas fillimit të luftës në Ukrainë, e cila kërkon që Kievit të furnizohet me "ndihmë ushtarake për aq kohë sa të jetë e nevojshme".

 Teksti fton Komisionin që "të shqyrtojë seriozisht furnizimin me avionë luftarakë, helikopterë, sisteme raketore dhe një rritje të municioneve. Zbulimi erdhi me 444 vota pro, 26 kundër dhe 37 abstenime. Rezoluta bën thirrje për përdorim të ngrirë nga BE-ja Asetet ruse për të rindërtuar Ukrainën, për të forcuar sanksionet kundër Moskës dhe aleatët e saj dhe për të filluar bisedimet e pranimit me Kievin këtë vit.

Ora 10:47
Bjellorusia: Do t’i bashkohemi Rusisë vetëm nëse sulmohemi, përgjigja do jetë e ashpër

1676540852_ddmg.JPG

Bjellorusia do të luftojë me Rusinë vetëm nëse një vend tjetër vendos të nisë një sulm ndaj vendit të tij,  tha sot presidenti bjellorus.

“Unë jam gati të luftoj me rusët nga territori i Bjellorusisë vetëm në një rast: Nëse qoftë edhe një ushtar hyn në territorin e Bjellorusisë për të vrarë popullin tim,” citoi agjencia e lajmeve Belta të ketë thënë Alexander Lukashenko në një konferencë shtypi.

“Nëse ata kryejnë agresion kundër Bjellorusisë, përgjigja do të jetë më e ashpër dhe lufta do të marrë një natyrë krejtësisht të ndryshme.”

Ora 10:17
Kreu i grupit Wanger: Brenda muajit prill, bie qyteti lindor i Ukrainës

Forcat ruse mund të kapin qytetin e rrethuar lindor të Ukrainës, Bakhmut "në mars ose prill". Ky është parashikimi i kreut të grupit mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin, i cili ka kritikuar "burokracinë monstruoze ushtarake" të Rusisë për pamundësinë e saj për të pushtuar qytetin në rajonin e Donetskut para fundit të vitit 2022.

Ora 10:04
Lufta/ Nesër pritet takimi i Putinit dhe Lukashenkos

1676538337_124600427mediaitem124600426.jpg

Presidentët e Bjellorusisë dhe Rusisë, Aleksandër Lukashenko dhe Vladimir Putin do të takohen nesër. Kjo është raportuar nga Tass duke cituar agjencinë bjelloruse të lajmeve Belta.

Ora 08:39
Ministri i Jashtëm izraelit mbërrin në Kiev! Hera e parë që prej pushtimit rus

1676533229_jps.JPG

Ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohenai ka mbërritur në Kiev ku do të takohet me Presidentin Volodomyr Zelensky. Është hera e parë që një zyrtar izraelit ka mbërritur në Ukrainë që nga pushtimi rus i vendit. Cohen - sipas një zëdhënësi - do të njoftojë kthimin e ambasadës izraelite në Ukrainë për aktivitetet e vazhdueshme në Kiev.

"Unë arrita sot për vizitën e parë të një ministri izraelit në Kiev që nga shpërthimi i luftimeve. Gjatë vitit të kaluar," tha Cohen, "Izraeli ka qëndruar krah për krah me popullin ukrainas dhe një pjesë të Ukrainës. Sot ne do të fluturojmë Flamuri izraelit në ambasadën izraelite në Kiev, i cili do t'i kthehet aktiviteteve të vazhdueshme për të forcuar marrëdhëniet mes vendeve”.

Ora 08:16
VIDEO/ Ukrainasit shkatërrojnë një armë që heq oksigjenin nga mushkëritë e njerëzve

Disa pamje të reja nga Ukraina tregojnë se si po shkatërrohet arma termobarike që u përdor nga Putin për të shkaktuar viktima masive në vijat e frontit. Kjo armë, e ndaluar nga Konventa e Gjenevës, në momentin që shpërthen mund të heqë oksigjenin nga mushkëritë e njerëzve.

 

A.M./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Adi: 16/02/2023 08:20

  Nëse ju premton koha dilni edhe knej në Kosovë se edhe këtu e kini pak punë...

  Përgjigju
 • Artan: 16/02/2023 08:15

  Shkaterroni edhe keta plehrat e Putanes ketu ne Shqiperi qe u dalin krah muzhikeve kriminele.

  Përgjigju
  • dashi havase: 16/02/2023 09:50

   pirth pirth akoma ju besoni ketyre propagandave si ne kohen e komunizmit .vazhdoni besojini se jeni mesuar.

 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

PD propozon Reformën Zgjedhore, Basha: U shtrijmë dorën çdo force politike për të sjellë një demokraci të standardit evropian

PD propozon Reformën Zgjedhore, Basha: U shtrijmë dorën çdo force politike për të sjellë një demokraci të standardit evropian