Alarmi i Interpolit: Armët e dërguara në Ukrainë mund të përfundojnë në duart e kriminelëve

Alarmi i Interpolit: Armët e dërguara në Ukrainë mund të përfundojnë në duart e kriminelëve

Armët e dërguara në Ukrainë për t'u mbrojtur kundër rusëve mund të përfundojnë në ekonominë e paligjshme dhe në duart e kriminelëve sipas  Sekretarit të Përgjithshëm të Interpolit, Jurgen Stock. 

"Kur ato të mos nevojiten më dhe për rrjedhojë të përdoren, do të përfundojnë në gjirin e ilegalitetit. Ne e dimë këtë nga përvoja e fituar në vende të tjera të luftës," tha Stock duke folur për The Guardian. 

"Kriminelët tashmë po interesohen për këto armë tani që flasim. Ne jemi të shqetësuar. Ne presim që këto armë të trafikohen jo vetëm në vendet fqinje, por edhe në kontinente të tjera," përfundoi ai.


Lajmi kryesor:

Inteligjenca amerikane: Putini u trajtua për kancer në prill! Paketa e gjashtë e sanksioneve të BE-së, përjashtoi patriarkun Kirill


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’