Albin Kurti: Bajraktarizimi na ka penguar ndër shekuj, na pengon edhe sot! Këtu nuk ka çifligje, por një kala të përbashkët ku gjithkush vendos një tullë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka mbajtur fjalën e tij gjatë seancës së përbashkët ëqë po zhvillohet mes deputetëve të dy vendeve në Tiranë në kuadër të 110 vjetorit të shpalljes së pavarësisë.

Kurti tha se përfshirja në punët publike të njëri-tjetrit ishte gjë e mirë dhe se kritikat e ndërsjellta duhet të pranoheshin. Ndërsa shtoi se po punohej për krijimin e një fjalori të përbashkët enciklopedik mes dy vendeve.

“Ndarjet krahinore ishin pengesë e prapambetje atëherë, edhe sot ashtu janë. Duhet të gëzohemi kur përfshihemi sa më shumë në çështjet publike të njëri tjetrit jo për të prishur punë por për të ndihmuar. Na duhet të punojmë bashkë të mbajmë ide me njëri-tjetrin dhe të pranojmë kritikat e njëri-tjetrit. Teksa në Evropën Lindore por vinte demokracia, profesori Ukshin Hoti thoshte se politikanët shqiptarë duke thelluar ndarjen mes vetes, po u jepnin arsye atyre që donin t’i shihnin të ndarë. Jam i sigurt se shumica këtu pajtoheni me mesazhin e Luigjit dhe të Ukshinit. Nesër shënohet 110 vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Ndërsa sot shënojmë 25 vjetorin e formimit të ushtrisë kombëtare të Kosovës. Shqipëria ka bërë hapa të mëdhenj përpara, ajo sot është vend i NATO-s, anëtare e Kombeve të Bashkuara dhe ka bërë hapa të dukshme në fusha të ndryshme. Urojmë që sukeset Shqipërisë të mos i ndalen. Jam i sigurt se edhe në Shqipëri gëzohen për sukseset e Kosovës. Kemi tashmë abetaren e përbashkët dhe po punohet për fjalorin e përbashkët enciklopedik. Kemi unifikuar tregjet e punës me Shqipërisë dhe po punojmë drejt unifikimit doganor”- u shpreh Kurti.

Kurti foli edhe për emigrimin, duke u thënë një mesazh shqiptarëve jashtë kufirit se dy vendet do të punojnë më shumë për t’u ofruar atyre mundësi më të mira dhe për t’i kthyer në atdhe.

“Situata nuk është kurrë e askund rozë. Nëse e ndalim përpjekjen, nëse pushojmë së punuari menjëherë rrezikojmë. Vendet tona ballafaqohen me probleme, nga të cilat më i mprehti është largimi i të rinjve. Një mesazh atyre që kanë marrë udhën e kurbetit, kjo ditë është e dhe e juaja, mërgimtarët janë mbështetja më e madhe ekonomike për vendet tona dhe familjet e tyre, por edhe burim demokratizmi  e kulture. E di se atje nuk po shkoni për qejf, por prej brengës, e di që s’kemi bërë mjaftueshëm që t’ua kthejmë besimin në drejtësi, shtet, politikë. Këtë betejë do ta bëjmë deri në fund dhe do ta fitojmë edhe me ndihmën tuaj. Shqipëria bëhet dhe Kosova bëhet”, tha Kurti.


Lajmi kryesor:

Historike! Tirana dhe Prishtina mbledhje të përbashkët të Kuvendeve! Rama: Njohja e Kosovës s’do vonojë, Thaçi i munguari i kësaj salle! Kurti: S’ka çifligje, por një kala të përbashkët (VIDEO)


B.V/SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

'Shqiptarët janë spiuna pa lekë, e na kanë paditur', Ermal Fejzullahu dhe moderatori zbulojnë si përfunduan në burg në Zvicër

'Shqiptarët janë spiuna pa lekë, e na kanë paditur', Ermal Fejzullahu dhe moderatori zbulojnë si përfunduan në burg në Zvicër