Alibeaj: Me çfarë parash do transportohet porti tregtar në Porto Romano? Përse mos ta bëjë Alabbar, ‘Aladini me qilim flutures’

 

Kreu i Grupit të PD, Enkelejd Alibeaj teksa foli në Kuvend për projektin e ri të Durrësit ngriti shqetësimin se më çfarë parash do të transferohet porti tregtar në Porto Romano. Alibeaj tha se ka pyetur ministret por nuk i kanë dhënë një përgjigje. Ndërkohë sipas tij, projekti për të studiuar fizibilitetin e Porto Romanos nga një kompani holandeze ka kushtuar 10 mln euro, ndërsa shton se për zhvendosjen vlera mund të shkojë në rreth 1 mld euro. Alibeaj tha se përse mos ta paguajë këtë kosto investitori që do bëjë projektin Mohamed Alabbar, duke e quajtur atë si ‘Aladini me qilim fluturues’.

"Sa para keni parashikuar për ta transferuar portin e vjetër të Durrësit. Ngrenë supet. Kmei bërë një projekt në letra nga një kompani holandeze ka marrë 10 mln euro. Dhe sipas atyre që dinë nga kjo punë,. Vetëm buxheti që duhet për ta zhvendosur atë port të mbaruar duhen jo më pak se 1 mld. Kush i paguan këto? Përse mos t’i paguajë ky Aladini me qilim flutures, i pasur është, portin po e merr. Do të ndërtojë pallate pa fund të Durrës. Kjo është dashamirësia për Shqipërinë, ndryshe është një aferë e pastër hajdutëri që kërkon të mbulohet me atë patosin patrotik erdhi ky. Ka gjetur njerëz të cilët votojnë nën frikë nën terror", tha Alibeaj.


Lajmi kryesor:

Pas 14 orëve debat, Kuvendi miraton projektin e Portit të Durrësit! 74 vota pro dhe 35 kundër! Mungon në votim Rama! Socialistët duartrokasin, opozita akuza të ashpra


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është bërë sa duhet për rininë në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

Kreu i OKB-së, Guterres: Toka po helmohet, duhet të reagojmë pa u

Kreu i OKB-së, Guterres: Toka po helmohet, duhet të reagojmë pa u "fundosur"