Ambasada Amerikane ‘vajton’ 3 mijë viktimat që humbën jetën në sulmit e 11 shtatorit: Nderojmë jetën dhe kujtimin e tyre në këtë rast solemn

Ambasada Amerikane në këtë ditë që të zgjon vetëm kujtime të hidhura, ka dhënë mesazhin e saj përkujtimor për 3 mijë jetë të humbura në sulmin terrorist më 1 shtator 20 vjet më parë.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Ambasada shkruan se njerëzit që humbën jetët në Kullat Binjake, Pentagon dhe Shanksville - përfshirë dhënësit heronj të ndihmës së parë, që dhanë jetën për të ndihmuar të tjerët - lanë pas të dashurit dhe komunitetet, të cilat nuk ishin më kurrë njësoj.

Në fund të mesazhin përkujtimor Abasada theksoi se sot nderojmë jetën dhe kujtimin e tyre në këtë rast solemn dhe vajtojmë atë që të gjithë kemi humbur në atë ditë të tmerrshme.


Lajmi kryesor:

20 vite nga sulmet e 11 shtatorit në SHBA! Rama: Ditë kujtese në botën demokratike për vlerat e lirisë! Basha: Krah SHBA në luftën kundër terrorizmit, Kim: S'harrojmë viktimat, kujtojmë aleatët si Shqipëria


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Shqipëria kremton sot 109-Vjetorin e Pavarësisë, i treti përvjetor radhazi me festime të kufizuara! Priten shumë shqiptarë nga Kosova, është lehtësuar lëvizja në kufi