Në sitë pasuritë e ‘çunave’ të Londrës, mbërrin në Tiranë drejtori i agjencisë së krimit në Angli! Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes SPAK dhe NCA

Shqipëria dhe Britania e Madhe rrisin bashkëpunimin në goditjen dhe gjurmimin e  grupeve kriminale në Angli, të cilët paratë e krimit atje, kryesisht me shtëpi bari, i investojnë në atdhe.

Drejtori i Agjencisë Kombëtarë Kundër Krimit të Britanisë së Madhe, Graeme Biggar nënshkroi në Tiranë memorandum mirëkuptimi me kreun e SPAK, Altin Dumani, e para me një strukturë hetimore në Shqipëri.

Dumani dhe Biggar shprehën besimin se bashkëpunimi do të sjellë rezultate konkrete në goditjen e disa prej veprimtarive më të rëndësishme të grupeve kriminale shqiptare në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Shqipëri, kryesisht në trafikun e narkotikëve, trafikimin e qenieve njerëzore, trafikimin e armëve të zjarrit dhe pastrimin e parave.

Ky memorandum forcon partneritetin në luftën kundër krimit të organizuar, pastrimit të parave, hetimit të pasurive dhe korrupsionin e zyrtarëve të lartë publikë. Do të ndihmojë gjithashtu në përshpejtimin e shkëmbimit të informacionit dhe përvojave më të mira në fushën e drejtësisë penale, por dhe për të lehtësuar marrëdhëniet me agjencitë e tjera ligj zbatuese në rritjen e luftës kundër krimit të organizuar ndërkombëtar.

Kreu i NCA takoi edhe ministrin e Brendshëm Taulant Balla, ku sipas zyrës së shtypit, u bisedua jo vetëm për operacionet e përbashkëta në luftën kundër krimit të organizuar, por edhe mbështetjen dhe ekspertizën britanike për Policinë e Shtetit dhe vetëpastrimin e saj.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:29
Lufta ndaj korrupsionit dhe vetëpastrimi i policisë, Balla takim me Drejtorin e Agjencisë Kombëtare kundër Krimit

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka zhvilluar një takim me drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë Kombëtare kundër Krimit, Graeme Biggar.

Ministri bën me dije se gjatë takimit kanë biseduar për operacionet e përbashkëta në luftën kundër krimit të organizuar, si edhe mbështetjen teknike dhe ekspertizën për Policinë e Shtetit dhe vetëpastrimin e saj.

“Me Drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë Kombëtare kundër Krimit National Crime Agency Graeme Biggar për operacionet e përbashkëta në luftën kundër krimit të organizuar, mbështetjen teknike/ekspertizën për Policinë e Shtetit dhe vetëpastrimin e saj.”, shkruan Balla në reagimin e tij në Facebook.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ 120 minuta dhe 10 penallti, Real Madrid kalon Man. Cityn dhe gjen Bayern Munich në gjysmëfinalet e Champions! Bavarezët i falen Kimmich duke larguar Arsenalin

GOLAT/ 120 minuta dhe 10 penallti, Real Madrid kalon Man. Cityn dhe gjen Bayern Munich në gjysmëfinalet e Champions! Bavarezët i falen Kimmich duke larguar Arsenalin