Ambasadori holandez: Bashkëpunimi i PS me opozitën i rëndësishëm për integrimin në BE, realizoni reformën zgjedhore

Ambasadori i Holandës në Shqipëri Reinout Vos gjatë qëndrimit në Korçë u shpreh i impresionuar për arritjet e Shqipërisë por nënvizoi se duhet akoma punë. Për integrimin e Shqipërisë është i rëndësishëm bashkëpunimi i opozitës me maxhorancën prandaj ambasadori u shpreh i kënaqur mbi rithimin e jetës normale të parlamentit. Ndërsa shtoi se do të ndjekin nga afër punën e komisionit parlamentar për dezinformimin. Ambasadori ndodhej në Korçë në kuadër të një aktiviteti që u mbajt në galerinë e Artit Digital

Ndonëse reforma Zgjedhore kaloi nga Komisioni Bi-partizan, që dështoi për një produkt, në mekanizmin e grupit të Dialogut, ajo sërish po ecën me ritme të ngadalta. Përballë këtyre ritmeve, ambasadori i Holandës në vendin tonë, i rikujtoi nga Korça palëve se duhet ta realizojnë sa më shpejt Reformën Zgjedhore

- Shqipëria pret hapjen e negociatave në artikujt themelor, sa i rëndësishëm është ky proces?

Ambasadori: "Është shumë i rëndësishëm hapja e kapitujve për në BE, kryesisht në të drejtën dhe ligjin, ne shpresojmë dhe jemi shumë optimist në rrugën e Shqipërisë në këtë drejtim"

Parlamenti ngriti të enjten një komision për dezinformimin nga shtetet e huaja, si e shihni këtë hap?

"Është shumë herët për të folur, pasi kjo është një vendimarrje shumë e re dhe na duhet kohë për ta parë dhe për të thënë dicka mbi të".

Parlamenti I është kthyer normalitetit prej disa javësh, sa e rëndësishme që maxhoranca dhe opozita të punojnë për reformën zgjedhore?

"Jam I kënaqur që si opozita ashtu dhe manxhoranca janë duke punuar së bashku në Parlament, pasi reforma zgjedhore dhe e ardhmja e Shqipërisë në BE, janë të rëndësishme për vendin, kështu që duhet bashkëpunimi i të dy palëve".

Duket se poltika është shumë e interesuar për normalizimin e situatës në Ballkanin Perëndimor?

"Është e vërtetë që BE ka interes për Ballkanin Perëndimor, por i ngelet vendeve të Ballkanit Perëndimor për të për të punuar fort për integrimin në Bashkimin Europian"

Cilat janë detyrat e shtëpisë?

"Jam I impresionuar që Shqipëria ka bërë në detyrat e shtëpisë dhe prezantimin që ka bërë në Bruksel vitin e shkuar, por akoma ka nevojë për punë për të ardhmen Europiane'

Ambasadori i Holandës në Shqipëri Reinout Vos ndodhej në Korçë në kuadër të një aktiviteti që u mbajt në galerinë e Artit Digital

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta