Ambasadori i Ukrainës në Francë: 300 tanke do të shkojnë në Kiev nga perëndimi

Ambasadori i Ukrainës në Francë: 300 tanke do të shkojnë në Kiev nga perëndimi

Vendet perëndimore do t'i dorëzojnë Ukrainës më shumë se 300 tanke. Kështu raportoi ambasadori i Kievit në Francë, Vadym Omelchenko në një intervistë për rrjetet franceze dhe CNN. Omelchenko nuk specifikoi se cilat vende do të dërgonin tanke. Deklarata e tij vjen pasi SHBA u zotua të furnizonte 31 tanke M1 Abrams dhe Gjermania ra dakord të dërgonte 14 Leopard 2 A6. Britania e Madhe premtoi më parë 14 tanke Challenger 2, ndërsa Polonia kërkoi miratimin nga Gjermania për të transferuar disa nga Leopard 2 të saj të prodhimit gjerman në Ukrainë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Crosetto: A jam budalla për Medvedevin? Unë mbroj kombin e sulmuar! Kievi mohon blerjen e raketave Aster-30


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kryesia e PD, konfirmohen kandidatët për 15 bashki të tjera! S'ka emra për Vaun e Dejës dhe Kurbinin

Kryesia e PD, konfirmohen kandidatët për 15 bashki të tjera! S'ka emra për Vaun e Dejës dhe Kurbinin